دوران سالمندی و پیری

دوران سالمندی و پیری

دوران سالمندی و پیری

نگرش های متفاوتی درباره روند پیری و ورود به دوره سالمندی و پیری وجود دارد. مطالعات اخیر سازمان جهانی محیط زیست (WHO) حاکی از آن است که به طور گسترده ای در میان سالمندان دیدگاه و نگرش های منفی درباره دوران پیری وجود دارد. که همین دیدگاه منفی و ترس از پیر شدن بر سلامت جسمی و روحی آنها تأثیر سوئی داشته و مشکلاتی چون خانه نشینی و افسردگی و … را برای سالمندان به همراه خواهد داشت.

در این شرایط خانواده و اطرافیان سالمند می توانند بسیار تاثیر گذار باشند و در صورت ذیق وقت و نداشتن شرایطی برای رسیدگی و همراهی با سالمند می توانید با استخدام مراقب سالمند در منزل و پرستار سالمند خلاء های موجود را پر کنید و به سالمند برای داشتن احساس خوب و استقلال بیشتر کمک کنید.

دیدگاه های متفاوتی درباره دوران سالمندی وجود دارد که گاهاً مثبت و منفی هستند. بعضی از سالمندان هدفمند بوده و با برنامه ریزی و حفظ روحیه به انجام ورزش و تفریحات مورد علاقه خود روی می آورند که در نتیجه آن همیشه از سطح سلامت جسمی و روحی مطلوبی برخوردار بوده و با روحیه خوب و نشاط به زندگی عادی خود می پردازند و از آن لذت می برند.

چگونه نگاه مثبتی به دوران پیری (سالمندی) داشته باشیم؟

چگونه نگاه مثبتی به دوران پیری (سالمندی) داشته باشیم؟

اما بعضاً سالمندانی هستند که نسبت به پیری ترس و نگرش منفی دارند. این دیدگاه منفی عواقب سوء قابل توجهی برای سلامت جسمی و روحی آن ها خواهد داشت. بسیاری از آن ها بر این باورند که دوران پیری دوران تنهایی و ترس است و با تغییرات ناخوشایندی همراه خواهد بود.

با این اوصاف انتخاب سبک زندگی درست و اصولی و ایجاد تغییرات مثبت در روند و برنامه زندگی سالمند بسیار مهم بوده و تأثیرات مثبتی در توانایی ها و روحیه و در نتیجه رسیدن به مسیر دوران سالمندی سالم و با نشاط خواهد داشت.

حفظ استقلال و عزت نفس در دوران پیری بسیار مهم است اما با توجه به ضعف قوای جسمانی و بیماری های مختلف این مهم قابل دستیابی نیست  و اجازه استقلال را از سالمند سلب می کند که این می تواند بسیار نگران کننده باشد.

راهکارهایی برای افزایش نگرش مثبت به پیری

راهکارهایی برای افزایش نگرش مثبت به پیری

راهکارهایی برای افزایش نگرش مثبت به پیری

مثبت فکر کردن به دوران پیری و سالمندی

دیدگاه مثبت نسبت به سالمندی و پیری، افزایش امید به زندگی و در نتیجه شادابی و سلامت سالمند را به همراه خواهد داشت. به گونه ای که نتایج تحقیقات و بررسی های انجام شده نشان می دهد افرادی که در دوران جوانی دید مثبتی راجع به دوران پیری و سالمندی داشتند و از پیری هراسی نداشتند شانس بیشتری برای زندگی طولانی تر داشته و در دوران پیری هم از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردار بوده اند. این مهم اهمیت نوع نگاه به زندگی و سالمندی را به خوبی اثبات می کند.

چشم انداز مثبت سالمندی و پیری

بررسی ها نشان می دهد تفکر مثبت در مورد سالمندی و پیری اراده فرد را برای زندگی کردن و کیفیت زندگی افزایش داده و در نتیجه او را در برابر بیماری ها و چالش های زندگی مقاوم تر کرده؛ بعلاوه او را به سمت زندگی با نشاط همراه با سلامتی سوق می دهد.

شاید دلیل این باشد که این افراد با نگاه و چشم انداز مثبت احساس ترس و استرس کمتری را تجربه می کنند و از آنجاییکه استرس مادر همه بیماری هاست احتمالاً کمتر به بیماری های مزمن و اختلالات سیستم ایمنی بدن دچار می شوند.

چشم انداز مثبت سالمندی و پیری

چشم انداز مثبت سالمندی و پیری

تغییر بینش 

گرایش جامعه ایرانی این است که جوانی را مملوء از زیبایی و پیری را مظهر افسردگی و خستگی و تنهایی تعریف کند. باید آگاه باشیم و به این نکته توجه کنیم که با افزایش سن، تجربه و نگاه افراد به زندگی و مسایل به شکل چشم گیری تغییر می کند. افراد سالمند نیز در سنین پیری با بلوغ فکری و کوله باری از تجربه زندگی را از دیچه متفاوتی می نگرند که این نوع نگاه سبب نگاه عمیق و همه جانبه به زندگی شده و اولویت های ذهنی و معنوی اش را به حد قابل توجهی تغییر می دهد.

همین امر مسبب آن است که فرد در سنین پیری و سالمندی از مسائل و موضوعاتی لذت ببرد که برای جوانان و یا افرادی که در سنین متفاوت هستند جذاب و لذت بخش نباشد. بنابراین می توان به این مهم رسید که در دوران سالمندی با پیروی از یک سبک زندگی ساده و سالم می توان زندگی سالمندی بانشاط و همراه با سلامتی و انرژی داشت.

تغییر بینش 

تغییر بینش

نشانه های زندگی سالمندی (پیری) سالم

علاوه بر مواردی که در بالا بیان داشتیم عوامل مرتبط با سبک زندگی که در افزایش کیفیت زندگی سالمندی تاثیرگذار هستند و می توانند تجربه سال ها زندگی شاد و سلامت را به همراه داشته باشند به شرح زیر است:

1- ورزش و فعالیت بدنی منظم

2- حفظ تناسب اندام و کنترل وزن سالم

3- داشتن رژیم غذایی غنی از مواد غذایی و متناسب با شرایط بدن و بیماری های زمینه ای

4- ترک و کنترل مصرف الکل و دخانیات

نشانه های زندگی سالمندی (پیری) سالم

نشانه های زندگی سالمندی (پیری) سالم

چگونه می توان تفکر مثبت را در آغوش گرفت؟

در این بخش سعی داریم روش های پرورش آگاهانه تفکر مثبت در زندگی روزمره را بیان کنیم:

1- یک ژورنال سپاسگزاری تهیه کنید.

یک ژورنال سپاس گزاری می تواند قدمی محکم و قدرتمند برای اتصال به احساسات و تسکین استرس و ناراحتی ها باشد. داشتن یک برنامه روزانه برای تمرین و ایجاد روشی جدید برای تفکر مثبت و سپاس گزار کمک می کند تا بتوان به راحتی افکار منفی را از خود دور کرده و هنگام بروز آن به موقع آن را شناسایی و متوقف کرد.

2- اظهارات مثبت را تکرار کنید.

با علم بر اینکه تکرار چندباره هر چیزی احتمال باور آن را چند برابر می کند لازم است هر روز اظهارات و باورهای مثبت راجع به خود و زندگی را بارها و بارها تکرار کنید. جملاتی چون “من هر روز احساس آرامش بیشتری دارم” یا “من می توانم هر آن چه را که سر راه من قرار می گیرد اداره و مدیریت کنم” یا “من شادم و احساس خوشبختی می کنم” و عباراتی از این قبیل بسیار مؤثر و مفید خواهند بود.

3- مراقبه مهربانی را تمرین کنید.

چگونه می توان تفکر مثبت را در آغوش گرفت؟

چگونه می توان تفکر مثبت را در آغوش گرفت؟

نتایج مطالعات حاکی از آن است که مراقبه مهربانی می تواند به طور قابل توجهی موجب افزایش نگاه و نگرش مثبت به زندگی شود. اگرچه در عمل و راه های دستیابی به آن تنوع بسیاری وجود دارد. اما موضوع اصلی تمرکز بر عبارات مثبتی است که باعث ایجاد حس همدلی و همراهی با دیگران می شود و حس مهربانی و عشق را القا می کند.

4- وقتتان را با افراد مثبت اندیش و مثبت نگر سپری کنید.

وقتی با افراد خوش بین و مثبت اندیش ارتباط برقرار می کنید، تمایل به احساس نشاط، شادی و حمایت خواهید داشت. هنگامی که کنار دوستان و خانواده خود هستید احساسات خوشایند و مثبت خود را ثبت کنید. با ثبت روزانه احساسات مثبت خود و کسانی که این احساس را در شما بوجود آورده و و موجب غلیان این حس های خوب شده اند می تواند لیستی از افراد که انرژی مثبت شما را تقویت می کنند و یا آن را کم می کنند به شما بدهد. در نتیجه مرزهای روابط دوستانه خود را تعیین کرده و سعی کنید بیشتر وقت خود را کنار افرادی باشید که به حال خوب و نشاط شما کمک می کنند.

مرکز توانبخشی مهر مادری ارائه دهنده خدمات تخصصی مراقب سالمند– مراقب کودک– پرستار بیمار برترین کیفیت خدمات از ما بخواهید، تا آخرین لحظه با شما هستیم،

وقتتان را با افراد مثبت اندیش و مثبت نگر سپری کنید

وقتتان را با افراد مثبت اندیش و مثبت نگر سپری کنید

فهرست
Call Now Button