علائم گوارشی کرونا از نشانه های جدید این ویروس می باشد. کووید ۱۹ عضو جدید عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که همه دنیا را درگیر خود کرده است به طوری که کمتر از چند ماه به یک پاندمی تبدیل شد‌. از اعضای دیگر این خانواده ویروس های سارس و مرس می باشد که در چند سال پیش باعث درگیری ریه شده است ولی با پیشگیری و درمان مناسب از شیوع آن کم شده است .
همچنین خانواده کرونا ویروس ها می تواند به سرماخوردگی های ویروسی متداول اشاره کرد که هر سال شیوع بالا پیدا می کنند اما ویروس جدید عضو این خانواده یعنی ویروس کووید ۱۹ دارای یک خصوصیت جدید می باشد که درمان و کشف واکسن را سخت کرده است که آن جهش های شدید در ژنوم این ویروس می باشد. جهش های شدید باعث به وجود آوردن علائم جدید از جمله علائم گوارشی کرونا می باشد.
علائم گوارشی کرونا یکی از علائم جدید و عجیب این ویروس می باشد به طوری که ویروس های خانواده کرونا ویروس ها با وجود پوشش می توانند باعث مشکلات گوارشی در فرد شود. ویروس های دارای پوشش نسبت به شرایط خشکی، اسید معده ، اتر، فرمالین و غیره حساس می شوند. این پوشش ها دارای ساختار لیپدی دو لایه هستند که پوشش سطح سلولی و یا از اندامک های درون سلولی میزبان کسب می شود. ویروس کرونا با وجود دارا بودن این پوشش نسبت به اسید معده مقاوم بوده و می تواند در دستگاه گوارش تکثیر پیدا کند و باعث بروز مشکلاتی در این ارگان شود.

علائم گوارشی کرونا بسیار مشابه مسمومیت ها می باشد ولی تفاوت هایی با آن ها دارد که شناسایی این تفاوت ها به ما در تشخیص صحیح می تواند راهنمایی کند. علائم گوارشی کرونا شامل حالت تهوع، استفراغ، اسهال های آبکی، دل پیچه های شدید ، کاهش اشتها، به همراه احساس خستگی ، بی حالی و تب خفیف می باشد که این علائم با نشانه های یک مسمومیت تقریبا مشابه است. در ادامه به تفاوت این موارد اشاره می کنیم:

حالت تهوع
حالت تهوع شدید با حجم استفراغ های بالا از اولین نشانه های علائم گوارشی کرونا می باشد که قبل از دیگر موارد بروز می کند. بالا آوردن در این بیماری به حدی زیاد می باشد که فرد درگیر حتی از نوشیدن آب عاجز می ماند و با نوشیدن آب نیز دچار این حالت می شود.

مدت زمان علائم گوارشی کرونا
به طور میانگین علائم گوارشی کرونا بیش از ۵ روز طول می کشد ولی این علائم در مسمومیت ها حدودا یک الی سه روز می باشد. طولانی بودن علائم در بیشتر موارد بیماری ها نشانه ویروسی بودن ویروس می باشد.

اسهال آبکی
اگر چه در سایر مسمومیت ها نیز معمولا اسهال آبکی می شود ولی غلظت دفع مواد به حدی در کرونا کم می شود که مدفوع کاملا حالت آب و موکوس دیده می شود. همچنین تعداد دفع مواد در این بیماری بیش از چهار بار می باشد به طوری که اسهال آبکی روزی پنج مرتبه ، دل پیچه ، کاهش اشتها ، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی می باشد.

تپش قلب
یکی از مواردی که با علائم گوارشی کرونا همراه است تپش قلب و احساس تیر کشیدن در ناحیه سمت چپ قفسه سینه می باشد. احساس ناخوشایندی که ممکن است ممکن است برای مدت طولانی در فرد مبتلا احساس شود. این علامت در کمتر ویروس دیگری شناسایی شده است ولی علت این درد ها را محققان به احتمال ایجاد لخته های ریز در رگ های قلب می دانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button