چه زمانی سالمندان نیاز به پرستار دارند؟

این سوال است که شاید با توجه به بعد عاطفی جامعه ایرانی جواب منطقی به آن سخت بوده و گاهی با حواشی ای رو برو  شود.

سالمندانی که به علت مشکلات فیزیکی توانایی‌هایشان محدود شده و یا از بین رفته، نیاز به پرستاری دارند که قادر باشد به امورات آنان رسیدگی کند. با کهولت سن مشکلات حرکتی بروز می‌کند و ممکن است این امر تا حدی پیشرفت کند که به زمین‌گیر شدن فرد بیانجامد.

در این هنگام مراقب سالمند باید به وی در حرکت کردن کمک کند و یا اگر سالمند زمان زیادی را در بستر می‌گذراند، پرستار مواظب باشد که سالمند زخم بستر نگیرد.

برخی سالمندان بیماری‌های مزمن نظیر: دیابت، آرتروز، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و… دارند؛ در نتیجه نیاز به مراقبت‌های درمانی، دارویی و حتی پرهیز غذایی دارند. استخدام یک پرستار متخصص و آگاه می‌تواند به بهبود بیماری آن‌ها کمک کند.

از دیگر مشکلات جسمی سالمندان می‌توان به از دست دادن حواس پنج‌گانه اشاره کرد که در واقع زندگی عادی آن‌ها را مختل خواهد کرد. در صورت بروز مسائلی این چنینی زمان آن فرا رسیده است که یک مراقب سالمند در منزل خوب و با تجربه استخدام کنید.

مزیت های مراقبت از سالمند در منزل و نکاتی که خانواده سالمندان در این خصوص باید بدانند

مزیت های مراقبت از سالمند در منزل  Benefits of Home Care for Seniors از جمله عواملی تعیین کننده ای است که همواره مورد توجه و تمرکز اطرافیان و خانواده سالمند قرار می گیرد. آیا سالمندی در اطراف و خانواده خود دارید که به دلیل کاهش سطح سلامتی و توانایی های جسمی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد؟ با توجه به مزایای بی شمار نگهداری سالمند در منزل در این مقاله برخی مزایای نگهداری از سالمندان در خانه را مطرح می کنیم.

عوامل زیادی در مورد مراقبت از سالمند در منزل وجود دارد که ضروری است حتما به آن توجه شده و مورد بررسی قرار گیرد. ناتوانی های جسمی یا اختلالات  فیزیکی، بیماری های جدید، بهبودی پس از جراحی، وخیم شدن شرایط یا علائم سالمند و کاهش سلامت کلی از جمله عوامل مهم و جدی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

مراقبت از سالمندان در منزل یکی از بهترین و مناسب ترین اقداماتی است که اطرافیان و خانواده سالمندی که دیگر مستقل و سلامت نیستند می توانند انجام دهند. مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل علاوه بر اینکه برای سالمند مناسب است برای پرستار سالمند نیز دارای مزیت های بسیاری می باشد.

به طور کلی مزایای مراقبت از سالمند در منزل عبارتست از:

 • احساس آرامش، آسایش و امنیت بیشتر
 • کیفیت بیشتر در مراقبت شخصی و خصوصی از سالمند
 • بهبود و بازیابی سریعتر سالمند پس از عمل جراحی
 • توجه و مراقبت بیشتر
 • مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی و زمانی
 • آرامش خاطر سالمند و خانواده او
 • حفظ استقلال و عزت نفس سالمند
 • همراهی  و  مصاحبت سالمند در کنار خانواده و دوستان
 • کاهش درگیری خانواده به خاطر دوری از سالمند و نگرانی بابت شرایط او
 • ادامه نگهداری و مالکیت حیوانات خانگی و دلبستگی های سالمند

خانه مأمن امن سالمند است

یکی از ارکان اصلی مراقبت از سالمند در منزل،  حفظ احساس امنیت و آرامش سالمند و خانواده او است. در صورت مراقبت و نگهداری از سالمند در خانه، سالمند از نظر روحی و جسمی احساس بهتری دارد در نتیجه خانواده و اطرافیانش نیز این حس خوب را دریافت می کنند. چرا که در این صورت سالمند در کنار خانواده و آشنایان خود احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته و احساس راحتی بیشتری می کند.

از جمله مزایای مراقبت از سالمند در منزل به موارد زیر می توان اشاره کرد:

مراقبت از سالمند در منزل یک مراقبت ویژه و خصوصی است

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، زمانی که مراقبت از یک سالمند در منزل شخصی خودش صورت می گیردبودن در کنار خانواده و حتی وسایلی که سالمند به استفاده از آنها عادت کرده است نوعی مزیت محسوب می شود چرا که حس خوبی به سالمند القا می کند.

بعلاوه سالمندی که تحت نظر مراقب سالمند شخصی و در منزل از او مراقبت می شود تحت مراقبت های شخصی تری بوده و توجه و رسیدگی های بیشتری را دریافت می کند که مناسب شرایط او است. مسلماً مراقب خصوصی سالمند روابط عاطفی و دوستانه بهتر و بیشتری را با سالمند خواهد داشت که نسبت به شرایطی که سالمند در خانه سالمندان و یا در بیمارستان تحت مراقبت و رسیدگی باشد به مقدار چشم گیری بیشتر و دقیق تر است.

چراکه نیازهای سالمند در یک محیط گروهی مانند خانه سالمندان ممکن است نادیده گرفته شود و این مهم برای یک فرد سالمند که به مراقبت های ویژه نیاز دارد و از لحاظ روحی نیز حساس تر است خوشایند نیست.

سالمندی که در خانه از آنها نگهداری می شود، در جوی صمیمانه و در کنار عزیزانش زندگی کرده و همزمان کمک های شخصی مورد نیاز خود را دریافت می کنند. در این حالت پرستار سالمند با ارتباط بهتر و صمیمانه تری که با سالمند برقرار می کنند می توانند نیازهای واقعی او را شناسایی کرده بهترین خدمات را به او ارائه دهند در نتیجه کیفیت زندگی سالمند بهبود می یابد.

 مراقبت در منزل  ضامن تامین حس استقلال و سلامت سالمند

سالمند رفته رفته برای انجام کارهای روزمره اش دچار مشکل و ناتوانی می شود. و نیاز به مراقب سالمند پر رنگ تر می شود. در این شرایط امکان زندگی در خانه شخصی احساس راحتی و استقلال را برای سالمند به همراه خواهد داشت.

مراقبت از سالمند در منزل شخصی او می تواند به حفظ یا حتی افزایش سطح آرامش و اعتماد به نفس او کمک شایانی کند.

زندگی در خانه سالمندان یا مراکز زندگی گروهی احساس تنهایی، شکست، درماندگی، افسردگی و طردشدگی را در فرد ایجاد میکند.

در صورت مراقبت از سالمندان در منزل سالمند روابط دوستانه بیشتری خواهد داشت بنابراین احساس شادابی و سرزندگی بیشتری می کند و امید به زندگی در او تقویت می شود.

در این شرایط عزت نفس و اعتماد به نفس سالمند تقویت شده و ترغیب می شود برخی کارهای خود را همچنان مستقلانه انجام دهدو فقط در صورت نیاز از پرستار کمک بگیرد. این احساس اعتماد به نفس و استقلال برای سلامت روان و جسم سالمندان بسیار مفید و مؤثر است.

نکات مراقبت از سالمندان در منزل

امنیت و راحتی منزل برای سالمندان

اولین نکته این است که باید محیط خانه برای سالمند امن و راحت باشد. هر گونه حادثه را پیش بینی کنید و تغییرات لازم جهت جلوگیری از بروز مشکلات را انجام دهید. تغییراتی مانند:

 1. روشن بودن مسیر رفت و آمد سالمند در خانه
 2. برداشتن مبلمان اضافی از سر راه که مانع حرکت آزادانه‌ سالمند می شود.
 3. نصب میله و صندلی و همچنین کفپوش های ضد لغزش و لیز خوردن برای حمام و دستشویی
 4. حذف و ساماندهی کابل‌ها و سیم‌ها در خانه برای جلوگیری از سقوط و زمین خوردن سالمندان 
 5. نصب حسگر دما برای دوش حمام یا شیر دستشویی جهت جلوگیری از سوختگی پوست سالمندان 

اطلاع از وضعیت سالمند در خانه

گاهی سالمند ترجیح می دهد تنها و در خانه شخصی اش زندگی کند در این صورت شرایط آسایش وی را فراهم کنید. برای اطلاع از سلامتی و وضعیت حرکتی سالمند می توانید از برخی وسایل الکترونیکی و همچنین نصب میکروفون یا دوربین در منزل سالمند استفاده کنید اگرچه استفاده از موبایل ایده‌آل تر است چرا که حفظ حریم شخصی سالمند را خدشه دار نمی کند. تماس تصویری در شبکه‌های اجتماعی هم مفید بوده و به مقدار قابل توجهی می‌تواند نگرانی‌ها و حس دلتنگی را کم کند.

استخدام مراقب سالمند برای مراقبت از سالمند در منزل

در شرایطی که خانواده نمی توانند کنار سالمندان باشند. استخدام یک پرستار سالمند مجرب بهترین گزینه است. پرستار سالمند با مراقبت از سالمند در زمان هایی که او به کمک نیاز دارد بسیار مفید خواهد بود.

تامین هزینه‌ استخدام پرستار سالمند

نگهداری از سالمند در منزل شامل هزینه هایی از جمله: دستمزد پرستار سالمند در منزل، هزینه های درمانی سالمند، خرج و مخارج روزانه، خوراک و تفریح می باشد که تامین آن برای حفظ آرامش سالمند ضروری است.

مراجعه و دیدار با سالمندتان

برای اطمینان از وضعیت امنیتی، کیفیت زندگی، و سلامت سالمند لازم است مرتب به او سربزنید و در دیدار با سالمند حتما به موارد زیر دقت کنید:

 • تغییرات در منزل
 • بهم ریخته بودن خانه
 • وضعیت لباس‌ها و تمیز بودن آن ها
 • میزان رسیدگی به گلدان‌ها
 • سلامت و وضعیت بدن سالمند که عاری از هرگونه کبودی‌ ناشی از زمین خوردگی باشد.
 • وضعیت پرداخت قبوض
 • بررسی وضعیت سلامت سالمند از همسایگان (در صورت امکان بخواهید به سالمندتان سر بزنند).

ورزش کردن سالمند

فعالیت بدنی و ورزش سالمند بسیار مهم است و او را از بسیاری بیماری ها مصون می کند. به علاوه برای حفظ و بهبود روحیه او نیز بسیار کارساز است. انجام ورزش های کم هزینه‌ نظیر پیاده‌روی و یوگا در کنار رعایت یک رژیم غذایی سالم، متعادل، و مقوی برای مراقبت از سالمندان واجب و ضروری است.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button