1. خانه
  2. مراقب سالمند | قیمت مراقب سالمند 1400 | همه چیز درباره مراقب سالمند👵 🧓

مراقب سالمند | قیمت مراقب سالمند 1400 | همه چیز درباره مراقب سالمند👵 🧓

مراقب سالمند در منزل (elderly nurse) طیف وسیعی از سالمندان را با مشکلات مختلف جسمی و روحی تحت مراقبت ویژه و تخصصی خود قرار می دهد. مهر مادری سال هاست در حوزه مراقبت از سالمند در منزل در سراسر پایتخت به ارائه خدمت به شما عزیزان می پردازد.

 همه چیز درباره مراقب سالمند در منزل 

شیوع بیماری هایی چون کرونا و ضعف و ناتوانی سالمندان باعث ایجاد حس نیاز به تیمی متخصص و مجرب برای نگهداری و مراقبت از سالمندان بر پایه اصول تخصصی مراقبت از سالمندان شده است. امروزه با توجه به همه گیری ویروس کرونا این حس نیاز بشتر از پیش احساس می شود. چراکه علاوه بر تخصص و دانش شدت انتقال آن مانع از این می شود که حتی نزدیکان و اقوام درجه یک سالمند بتوانند از وی نگهداری و پرستاری کنند بنابراین خدمات مراقبت از سالمند در منزل به شکل چشم گیری گسترش یافته و هر روز شاهد افزایش تنوع و کیفیت خدمات مراکز اعزام نیروی مراقب سالمند در منزل هستیم.

در نتیجه ی استفاده از خدمات مراقبت از سالمند در منزل علاوه بر اینکه عزت نفس و منزلت سالمند حفظ می شود، اعتماد به نفس این سرمایه های گرانقدر تقویت می شود تا مابقی عمرشان را کنار خانواده خود و در آرامش سپری کنند و از زندگی لذت ببرند. بنابراین مشهود است پرستاری از سالمند بر مبنای دانش و اصول مراقبت از سالمندان گام مؤثری در بهبود کیفیت زندگی و روابط خانوادگی و دوستانه سالمندان خواهد بود.

از آنجا که نا امیدی و یأس آثار مخربی بر روحیه و سلامت جسم افراد دارد با تزریق آرامش و استقلال به سالمند  و تقویت و القای حس توانمندی و آرامش روحیه و امید به زندگی در سالمند چند برابر می شود که این مهم خود تأثیر شگرفی بر تسریع روند بهبودی و سلامت روحی و جسمی سالمند خواهد داشت.

مراقب سالمندان در منزل

مراقب سالمند | مرکز توانبخشی مهر مادری


محتوا پنهان

انواع مراکز توانبخشی | مهر مادری

وظایف مراقب سالمند| مهر مادری

با وظایف مراقب سالمند در منزل تا چه میزان آشنایی دارید؟

با توجه به ضعف و مشکلات جسمانی سالمندان، نیاز به مراقبت و نگهداری از سالمند و در نتیجه استخدام پرستار سالمند به یک مساله مهم و اساسی تبدیل شده است. مشکلات اقتصادی و مشغله کاری و نهایتاً کمبود وقت سبب شده خانواده ها خود به شخصه نتوانند از سالمندان مراقبت و نگهداری نمایند. بنابراین نیاز به پرستار و مراقب سالمند ایجاد شد.

همه ما در طول زندگی خود به کمک دیگران نیاز داریم. اما در مورد افراد مسن، این نیاز ممکن است در طول زندگی بیش تر بوده و نوع آن متفاوت باشد. اطرافیان افراد مسن برای مراقبت از سالمند مادامی که خودشان به کمک احتیاج داشته باشند و یا شاغل باشند و … نمی توانند در دسترس سالمندان قرار گیرند. در این شرایط افراد مسن و اعضای خانواده از یک فرد متخصص و قابل اعتماد کمک می گیرند.

پرستار و مراقب سالمند همانطور که از نامش پیداست، از سالمندان نگهداری و مراقبت کرده و به طور انحصاری مراقبت های ویژه از سالمندان را در خانه ارائه می دهد. این گروه از پرستاران آموزش های تخصصی در زمینه مراقبت از سالمند را گذرانده و خدمات متناسب با نیاز سالمندان را ارائه می دهند. لازم به ذکر است، عموماً پرستاران این مراقبت های تخصصی را تحت نظر پزشک انجام می دهند.

گستره خدمات ارائه شده توسط یک پرستار یا مراقب سالمند، بسته به میزان توانایی جسمی و روحی فرد مسن بسیار متفاوت است. بسیاری از سالمندان قادر به انجام کارهای شخصی خود هستند، اما در انجام مسائل پیچیده نیاز به پشتیبانی و مراقبت دارند.

برخی دیگر از سالمندان کاملاً وابسته به پرستار هستند و برای انجام کوچکترین فعالیت خود به کمک نیاز دارند. اما به طور کلی، مراقب یا پرستار سالمند وظایف خاصی را بر عهده دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. در کل مراقب سالمند با سعه صدر، اخلاق مداری، صبر و توجه به نیازهای همه جانبه سالمند علاوه بر مراقبت از سالمندان آرامش و نشاط را به او و خانواده اش پیشکش می کند.

مراقب سالمند چه وظایفی دارد؟ | اصول مراقبت از سالمندان چیست؟

شرح وظایف مراقب سالمند در منزل را به صورت تیتروار عنوان می کنیم.

1- همراهی فرد سالمند برای رفتن نزد پزشک و دریافت خدمات پزشکی
2- رانندگی و حمل و نقل سالمند
3- کمک و همراهی در ورزش و پیاده روی با توجه به سلامت سالمند و انجام اقدامات لازم برای حفظ سلامت او
4- استحمام و نظافت سالمند
5- انجام امور خانه و اداری مانند پرداخت قبض و…
6- تعویض و پوشاندن لباسهای سالمند
7- کمک در جا به جایی تخت، صندلی و ویلچر
8- تعویض پوشینه و تخلیه کیسه ادرار سالمند
9- تهیه غذای رژیمی و تنظیم برنامه رژیم انحصاری متناسب با شرایط سالمند
10- کمک در خوردن غذا

هزینه های مراقب سالمند در منزل

بد نیست بدانیم هزینه مراقب سالمند در منزل با تعرفه های متفاوتی محاسبه می شود، بنابراین باید متناسب با نوع خدماتی که انتظار داریم، تعرفه قیمت پرستار سالمند در منزل را محاسبه کنیم. اگر بخواهیم هزینه یک پرستار سالمند برای شیفت های شب و روز را محاسبه کنیم، موارد زیر می تواند بسیار موثر باشند:

هزینه های مراقب سالمند در منزل

هزینه های مراقب سالمند در منزل

• هزینه مراقب سالمند به صورت مقطعی
• هزینه مراقب سالمند در منزل برای فعالیت های شبانه روزی
• هزینه مراقبت از سالمندان در منزل به صورت روزانه

لازم به ذکر است که اگر فرد مسن ما بیماری خاصی نداشته باشد و به اصطلاح فرد مسن سالم باشد، میزان این خدمات متفاوت محاسبه می شود و اگر فرد مسن بیماری مزمن یا حاد داشته باشد، این میزان متفاوت خواهد بود و با توجه به تخصص پرستار سالمند اعزامی محاسبه می شود.

مهرمادری با در نظر گرفتن اقشار کم درامد به ارائه خدمات متنوعی چون پرستاری سالمند از بهزیستی و پرستار سالمند تهران در مناطق مختلف تهران می پردازد.

قیمت مراقبت از سالمند در سال 1400 چقدر است؟

هزینه و قیمت عامل تعیین کننده ای درانتخاب های ما هستند. قیمت مراقبت از سالمند در سال 1400 نیز با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و تورم دستخوش تغییراتی شد که کاملاً منطقی است.

در سال 1400 با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت هایی که در بیمارستان ها و حتی منازل برای نگهداری از مبتلایان به کرونا وجود داشت احساس نیاز به پرستار و مراقب سالمند بیشتر از پیش حس شد. این در حالی است که بعضی از اعضای کادر پزشکی به دلیل ترس از مبتلا شدن از کار خود استعفا داده یا مرخصی گرفتند. از طرف دیگر با توجه به تعدد بیماران و نیاز به مراقبت از مبتلایان به بیماری کرونا، پیدا کردن پرستار کمی مشکل شد.

با توجه به ضعف جسمانی و بیماری های زمینه ای سالمندان، مراقبت و نگهداری از سالمند به خصوص در جبهه پیشگیری بسیار مهم است. همین امر نیاز به مراقب سالمند در منزل را دوچندان نموده است. استخدام مراقب سالمند جهت مراقبت از سالمند و رعایت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا از جمله اقدامات مهم و سازنده در این راستا بوده است.

خطر ابتلا و همه گیری کرونا و همچنین محدود بودن تعداد پرستاران باعث شده که نرخ دستمزد برای استخدام مراقب سالمند دستخوش تغییراتی شود. گاهاً مشاهده شد با توجه به میزان وخامت حال سالمند مبتلا به کرونا و نگرانی خانواده ها به گونه ای بوده که قیمت های غیرمتعارفی به مراقبت از سالمند پرداخت شده که با توجه به شرایط با فراغ بال این پرداختی ها صورت گرفته است.

واضح است، نرخ مراقبت از سالمند که به عوامل متعددی وابسته بود در سال 1400 با توجه به شرایط حاکم بر جامعه کمی متغیر بوده و نیاز به اطلاعات دقیق تری از حال سالمند و شرایط او دارد. بنابراین جهت اطلاع دقیق از تعرفه و قیمت مراقب از سالمند در منزل  با ما تماس بگیرید.

دلایل استخدام مراقب سالمند چیست؟

دلیل اصلی خانواده ها برای استخدام مراقب سالمند حفظ یا افزایش استقلال سالمندان است.

دلیل دیگر استفاده از خدمات مراقبت از سالمند در منزل تمایل سالمندان به ماندن در خانه است. بیشتر سالمندان تمایل دارند دوران کهولت سن خود را در خانه سپری کنند و استفاده از خدمات مراقب سالمند بهترین گزینه برای این گروه از افراد مسن است.

پرستار سالمند

دلایل استخدام مراقب سالمند

دلایل دیگر استفاده از خدمات مراقب سالمند در منزل عبارتند از:

• نیاز به ارائه خدمات مراقبت ویژه
• دوری اعضای خانواده از افراد مسن
• اشتغال اطرافیان سالمند در طول روز
• نیاز به استراحت اطرافیان سالمند
• حضور یک پرستار در کنار افراد مسن تنها
• ایجاد شرایط حضور خانواده در کنار افراد مسن
• کاهش هزینه های نگهداری از سالمندان در خانه سالمندان

اگر متقاضی استخدام مراقب سالمند تهران هستید یا می خواهید مراقب سالمند استخدام کنید اینجا کلیک کنید. برای مشاوره و راهنمایی جهت مراقب سالمند شبانه روزی و اطلاع از قیمت مراقب سالمند جهت مراقب از سالمند پوشکی یا فلج مغزی با ما تماس بگیرید.

نکات استخدام پرستار سالمند

به عنوان یک کارفرما، هنگام استخدام پرستار یا مراقب سالمند، باید تمام مراحل را در بررسی شرایط و شخص ارجاع شده از مرکز مراقبت در خانه دنبال کنید.

گاهی اوقات افراد، پرستارانی را استخدام می کنند که بدون وابستگی سازمانی کار می کنند و کاملاً مستقل هستند. این امر به دلایل امنیتی می تواند برای افراد مسن خطرناک باشد.
با انجام مصاحبه با پرستار توانایی های آن را در طول جلسه ارزیابی کنید. اطمینان حاصل کنید که مراقب سالمند از مسئولیت های شغلی خود کاملاً آگاه است.

مراقب سالمند باید در مراقبت از سالمندان تجربه کافی داشته باشد. معیارها و انتظارات خود در زمینه مراقبت را با مراقب سالمند در میان بگذارید و مطمئن شوید که مراقب در انجام هیچ یک از آن ها مشکلی ندارد.
تجربه کاری گذشته پرستار را با دقت مرور کنید. در این رابطه می توانید گزارش کارفرمایان قبلی را بخواهید و رضایت آن ها را بررسی کنید. حتماً از طریق مراکز معرف، از سو سابقه و عدم اعتیاد مراقب سالمند مطمئن شوید. می توانید یک دوره آزمایشی بگذرانید تا مهارت های مراقب سالمند را بسنجید و از نزدیک به نحوه کار وی نگاهی بیندازید.

پرستار سالمند زن یا مرد؟

پرستار سالمند زن یا مرد

مراقب سالمند زن یا مرد

برای استفاده از خدمات پرستاری می توانید از پرستار سالمند زن یا مرد استفاده کنید و برای استفاده از این افراد بهتر است با موارد بیشتری آشنا شوید.

پرستار مرد اغلب برای مراقبت از مرد مسن استفاده می شود و به دلیل قدرت جسمی خوب این مراقبان، آنها می توانند افراد مسن را به راحتی حرکت دهند (حرکت روی تخت- استحمام- حرکت ویلچر و کمک به راه رفتن هنگام راه رفتن با واکر).

البته، پرستاران مرد نمی توانند مانند پرستاران زن در پخت و پز و نظافت منزل عمل کنند. لازم به ذکر است که پرستاران مرد تعداد زیادی را شامل نمی شوند و بیشتر مراقبان سالمند، زن هستند.

از طرف دیگر، مراقب سالمند زن می تواند از هر دو سالمند زن و مرد مراقبت کند و به دلیل محبت ذاتی که در زنان وجود دارد، آنها می توانند نسبت به افراد مسن ترحم بیشتری داشته باشند، همچنین مراقب سالمند زن، نظافت و پخت و پز را عالی انجام می دهد. درخواست پرستار زن برای مرد مسن به خانواده فرد مسن بستگی دارد.

زمان بندی فعالیت های مراقب و پرستار سالمند

زمان بندی فعالیت های مراقب و پرستار

زمان بندی فعالیت های مراقب و پرستار سالمند

زمان کار مراقبان سالمند به درخواست خانواده و بر اساس شرایط فرد مسن تعیین می شود. برخی از افراد به مراقبت روزانه احتیاج دارند اما بسیاری از سالمندان فقط در طول روز از خدمات پرستاری در منزل استفاده می کنند و در برخی موارد مراقب سالمند فقط شبانه از سالمند مراقبت می کند.

کادر مجرب و اخلاق مدار مرکز توانبخشی مهر مادری کلیه خدمات پرستار سالمند در منزل را با بهترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می دهد. جهت مشاوره و اطلاع بیشتر از خدمات ما با ما در ارتباط باشید.

سلامت جسمی سالمند

یکی از وظایف مهم مراقب سالمند توجه به سلامت جسمی سالمند با اقداماتی چون تشویق او به ورزش کردن است چرا که با بالا رفتن سن، با افزایش روزانه ضعف جسمانی، مشکلات بینایی، شنوایی، قلبی افزایش می یابد.

توصیه پزشکان انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی ساده و نرمش است که علاوه بر شادابی سالمند از افول روزانه توان جسمی او نیز جلوگیری می کند.

نظارت بر مصرف دارو و تسکین دردهای سالمند از جمله دیگر وظایف مراقب سالمند است. در مورد بیمارانی که زمین گیر بوده و توان حرکتی ندارند بررسی بدن سالمند برای جلوگیری از زخم بستر بسیار مهم است.

توجه مراقب سالمند به سلامت روحی و روانی سالمند

ورزش کردن و به خصوص ورزش های گروهی در فضای باز از جمله مناسب ترین و موثرترین راه ها برای افزایش روحیه سالمند می باشد. مراقب سالمند در راستای توجه به سلامت روحی و روانی علاوه بر سلامت جسمی، با توجه به شرایط بیمار و توانایی راه رفتن باید سالمند را به پیاده روی در پارک و به خصوص جمع سالمندان تشویق کند تا هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی بهبود یابد.

ورزش کردن فرد سالمند موجب بهبود تنفس، افزایش ضربان قلب و گردش خون و شادابی او می شود. حتی افراد دارای محدودیت های حرکتی از جمله سالمند ویلچری می تواند با انجام ورزش های بالاتنه به این مهم دست یابد.

مراقب سالمند با خواندن کتاب برای سالمند و تشویق او به مطالعه کتاب و روزنامه کمک موثری به بهبود شرایط روحی و روانی سالمند می کند. همنشینی و مصافحت با همسالان و آشنایان، دیدن فیلم و رفتن به پارک و طبیعت نیز از دیگر اقدامات موثر برای بهبود روحیه سالمند است.

چرا تغذیه در دوران سالمندی اهمیت دارد؟

رسیدگی و مراقبت از تغذیه سالمند، فشار و چربی بالا ،دیابت و پوکی استخوان را تا حد قابل توجهی کنترل می کند.

توجه به تغذیه سالمند

توجه به تغذیه سالمند از جمله وظایف مهم مراقب سالمند در منزل است که با ایجاد رژیم غذایی سالم، مقوی و متناسب با شرایط جسمی سالمند محقق می شود.

تهیه و تدارک غذاهای بخار پز و آب پز، استفاده حداقلی از روغن، محدودیت در مصرف ادویه جات و کافئین از جمله نکاتی است که مراقب سالمند در منزل در تغذیه سالمند رعایت و کنترل می کند.

مراقبت سالمند بیمار دیابتی

دیابت یک نوع بیماری است که در آن به علت فعالیت کم انسولین و یا به علت نبود آن در بدن شخص، باعث رفتن بالا قند خون شده و عوارض مختلفی را در بدن شخص ایجاد می شود.

دیابت می‌تواند افراد زیادی مثل کودک تا سالمند را دربرگیرید و سالمندان به علت سن زیادی که دارند بیشتر از هم در مرض عوارض بیماری دیابت هستند، و باید سالمندان دیابتی با تغذیه خوب و رعایت نوع تغذیه می‌توانند دیابت را کنترل کنند.

برای اینکه سالمندان دیابتی تغذیه مناسب داشته باشن ، اول از همه باید با پزشک معالج خود درباره نوع تغذیه مشورت کرده تا او بتواند طبق یک سری تحقیق و بررسی پرونده بیمار خود از جمله، اندازه پروتئین، چربی و کربوهیدرات لازم بیماره خود را سنجیده و برنامه تغذیه خوب برای سالمندان دیابتی را ارایه دهد.

وظایف مراقب سالمند دیابتی

در کل مراقبت از بیماران سالمند مبتلا به دیابت از بسیار حایز اهمیت است و می توان خدمات پرستار مراقب سالمند دیابتی را در منزل فراهم کرد این کار باعث می شود که در زمان استفاده از دارو و تغذیه سالمند بیشتر مراقب بود و از مشکلات بعدی جلوگیری کرد.

بیماری دیابت باید این را بدانند که از خود باید مراقب زیادی کنند و اگر از سالمند مراقبت و درمان به موقع ، نشود ، شخص مبتلا یا کودک یا سالمند دچار عوارض بدی شود که جبران آن دیگر امکان ندارد پس باید مراقب سالمند این را بدانید که در وظایف مراقب سالمند خود در برابر بیماری دیابت کوتاهی نباید کنند .

و برای این خاطر مراقبت از بیمارانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند باید میزان و کنترل قندخون آنها خیلی اهمیت دارد . باید این را بدانیم دیابت یک بیماری سختی است ، چه بسا که شخص در سنین بالا به آن دچار شود.اگر به عالایم قبل از این بیماری و نتوانیم آن را کنترل کنیم ، باعث ناتوانی‌های روحی روانی و جسمی برای شخص بیمار می‌شود. در برخی از مواردی باعث مرگ زودرس بیمار شود.

نشانه های دیابت در افراد سالمند چگونه است؟

در سالمندان به خاطر تغییرات فیزیولوژیکی به دلیل سن بالای آنها، برخی از نشانه های دیابت پنهان می ماند و یا تشخیص آنها خیلی سخت می شود. از نشانه های بیماری دیابت در افراد سالمند می توان به تشنگی بیش از حد، بالا رفتن حجم و تکرر ادرار در آنها و نیز کم شدن وزن درعین تغذیه مناسب اشاره کرد. شخص سالمند گاهی دچار این نشانه نمی شود ولی ممکن است دچار ضعف بدنی و مریض حال شود و یا با اینکه اشتهای کاملاً طبیعی دارند، وزنشان به طور نامحسوس کم شود.

مراقب سالمند و نظارت بر قندخون بیمار دیابتی

یکی از مهمترین وظایف مراقب سالمند در خانه این است که در زمانی تعیین شده ، اندازه قندخون سالمند را بررسی کند. نوع رژیم مصرف غذایی و نوع داروهای مصرفی سالمند مبتلا به دیابت، باید نسبت به قندخون سالمند تجویز شود.

در شخص افراد مبتلا به بیماری دیابت که قندخون فقط آنها از روش رژیم غذایی و ورزش بررسی می‌شود، میزان سطح قندخون آنها فقط چندبار در هفته بررسی می‌شود. واگر در زمانی که دیابت در شخص از تزریق انسولین کنترل می‌شود، میزان سطح قندخون بیمار سالمند باید ۲ تا ۴ بار در روز بررسی شود.

مراقب سالمند باید در نوع تغذیه بیمار دیابتی به چه نکاتی باید دقت کند؟

تغذیه بیمار سالمند

تغذیه سالمند مبتلا به دیابت

مراقب سالمند باید این را بداند که توجه به نوع تغذیه و برنامه غذایی مشخص برای سالمند دیابتی بسیار اهمیت دارد.

سالمندان به بیشتر دچار کم آبی می شوند زیرا شاید نتوانند از مایعات کافی استفاده کنند تا آبی را که از ادرار دفع شده جایگزین کنند و در آخر به به علت بالا رفتن قندخون و که شدن آب بدن بیمار نشانه های مثل، کسلی، ضعف بدنی، خستگی، خواب آلودگی، و بهم ریختگی در سالمند دیده می شود.

و باید این نکات تغذیه ای دیابت در سالمندان باید لحاظ شود.

به هیچ وقت از مصرف میان وعده در طول روز غافل شد. در این میان وعده 2 عدد خرما بهمراه یک لیوان شیر و در صورت دیگر ماست هم استفاده شود. باید در زمان روز به اندازه مشخص از مایعات ساده استفاده شود تا دچار یبوست نشوند. مصرف سبزیجات فراموش نشود باید در وعده های غذای قرار دارد. در طول روز از مصرف میوه جات نباید غافل شد.

مراقبت از پاها سالمند دیابتی

مراقب سالمند

مراقبت از پاهای سالمند دیابتی

يكي از دلايل رایج مراجعه سالمندان ديابتي به بيمارستان زخم پا است، شخص بیمار دیابتی بايد هر در طول روز پاهاي خود را بررسی كنند و اگر خود شخص توانی این را ندارد باید از فرد ديگري بخواهد این کار را انجام دهد یا اگر مراقب سالمند برای شخص بیمار فراهم شده است باید در طول روز پاهای بیمار خود را چک کند.
· پاها بیمار دیابتی بايد هر روز با آب ولرم شسته شد و خشك و اگر نیاز بود لزوم چرب شوند .
· هر روز از جورابهاي تميز استفاده شود.
· ناخن هاي پا بیمار بايد صاف كوتاه شوند تا لبه هاي ناخن تيز نباشند و و نباید ناخن را از انتها بریده شود.
· اگر جريان خون پاها بیمار کم شده باشد بايد در فصل سرما آنها را گرم نگه داشته باشم. از پوشيدن كفش كه آستر پشمي يا كركي دارند استفاده کنید.
· شخص بیمار باید از پوشيدن كفش، يا جورابهاي تنگ پرهیز کند.
· اگر در طول زمان مشکلی غيرعادي در پاها دیده شد سریعا با پزشك متخصص خود تماس گرفت شود و راهنمای که پزشک ارایه میده را انجام دهید.
نشانه خطر عبارتند از : سفت شدن پوست در قسمتي از كف پاها بیمار، داشتن كرختي و بي حسي در قسمتي از پاها و چنگالي يا خميده شدن پاها.

امروزه مراقب سالمند کرونایی به دلیل شیوع بیماری کرونا و آمار ابتلا و مرگ و میر در میان مردم و به خصوص سالمندان بسیار مهم است.

مراقبت از سالمند مبتلا به کرونا

مراقب سالمند کرونایی

                             کرونا و سالمند

مراقبت از سالمند مبتلا به کرونا علاوه بر اینکه یک تخصص است و نیاز به دانش و تجربه دارد؛ به یک روح بزرگ و از خودگذشته نیاز دارد که خدمت به مردم را سرلوحه خود قرارداده است.

چرا سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

در دوران اپيدمي ویروس کرونا که مشکلات و بیماری های زیادی را برای تمام گروه های سنی ایجاد نموده است، طبق اعلام مقامات سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند چرا که به دلیل ضعف جسمی آسیب پذیرترند.
از آنجاییکه عوارض بیماری در سالمندان بسیار حادتر است در نتیجه نرخ مرگ در سالمندان مبتلا به کرونا نسبت به سایر گروه های سنی بیشتر است.
بنابراین مراقبت و اقدامات پیشگیرانه در مورد بیماری کرونای سالمندان بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

علائم و راههای انتقال ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا از طریق لمس و تماس با وسایل و سطوح آلوده و همچنین تماس با ترشحات تنفسی شخص بیمار در دوره واگیری، انتقال پیدا می­کند.
فرد مبتلا با علائم زیر مواجه خواهد بود:
1 سردرد
2 التهاب حلق، گلودرد و سرفه
3 ضعف و دردهای عضلانی
4 تب
5 در حالات حاد تر بیمار دچار تنگی نفس و عارضه های ریوی خواهد شد.
مراقب سالمند کرونایی

مراقب سالمند 

مراقبت و پیشگیری از بیماری کرونا در افراد سالمند

قرار نگرفتن در معرض ویروس کرونا مهم ترین و موثرترين راه پیشگیری از بیماری کرونا در افراد سالمند است.
 با رعایت موارد زیر سالمندان می توانند از ابتلا به بیماری کرونا تا حد زيادي جلوگيري کنند:
.1 جلوگيري از تماس دهان، چشم، بینی و سر و صورت با دستان آلوده
.2 شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون (حداقل 20 ثانیه)
.3 پوشاندن كامل دهان و بینی هنگام عطسه یا سرفه
.4 استفاده از ماسک
.5 خودداری از تماس با بیماران و يا افرادي كه علائم مشكوك دارند
.6 لزوم استفاده از ضدعفونی کننده ­های الکلی درصورت در دسترس نبودن آب و صابون

 

.7 ضد عفونی اشیا و سطوح

.8 عدم حضور در تجمعات انبوه
.9 استفاده از ظروف شخصی
.10 پرهیز از کشیدن سیگار و قلیان
.11 شستن دست ها قبل از خوردن غذا
.12 دفع بهداشتي دستمال و دستکش آلوده طریق بهداشتی و در سطل زباله
.13 پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن
.14 عدم لمس سطوح و وسایل در مکانهای شلوغ و حمل ونقل عمومی و استفاده از دستکش یکبار مصرف
.15 خودداری از تماس محافظت نشده با حیوانات اهلی و وحشی
.16 عدم استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی برای فرد سالمند.
.17 مصرف مایعات به میزان کافی (روزانه 7 الی 8 لیوان مایعات)
.18 تهویه نسبی هوا بوسيله بازگذاشتن در و پنجره اتاق ها هر چند ساعت یکبار، ۵ تا ۱۰ دقیقه
فارغ از پیروی از دستورالعمل های کلی نكته حائز اهميت اين است که افراد سالمند در مورد دیدار با دوستان و اعضای خانواده خود بیشتر احتياط کنند.
همچنین باید مواد غذایی و دارویی کافی در خانه سالمند موجود باشد. در بسیاری از موارد، می توان دارو و اقلام مورد نیاز را به صورت پستی سفارش داد تا بدين صورت بیرون رفتن سالمند از منزل به حداقل برسد.
داشتن برنامه ریزی به کاهش وحشت و استرس سالمند و اطرافیان کمک می کند.
مراقب سالمند کرونایی

پرستار سالمند 

چگونه یک سالمند در دوران شیوع ویروس کرونا می تواند در خانه سرگرم شود؟ 

یک سالمند باید به خوبی حرکت نماید تا جریان خون به درستی درتمام بدن به جريان در آید. حتی کارهای کوچک خانه نیز ورزش به حساب مي آيند.
يك سالمند می تواند در راهروها و  اتاق های خانه قدم بزنید همچنین دوران خانه نشینی اجباري فرصت مناسبي برای بازبینی فیلم های قدیمی است.
سالمندان می توانند خانواده خود را  در فیلم ها تماشا کنند و در مورد خاطرات گذشته با آنها معاشرت نمایند.
همچنین دوران قرنطینه مي تواند زمان خوبي برای انجام کارهایی باشد که همیشه می خواستید انجام دهید اما وقت آن را نداشته اید.
براي نمونه در مورد یادگیری یک زبان جدید البته به صورت آنلاين و غير حضوري، یادگیری نقاشی و …. می توانید گام های موثری بردارید.
از فواید فعالیت بدنی در دوران سالمندی مي توان به موارد زير اشاره نمود:
.1 افزايش کارآیی مفاصل
.2 از جلوگیری پوکی استخوانها
.3 پیشگیری از بیمار ی های قلبی – عروقی
.4 کاهش فشارخون
.5 افزایش ظرفیت ریه برای جذب اکسیژن
.6 بهتركردن وضعیت خواب
.7 کاهش افسردگی و استرس
.8 جلوگیری از اضافه وزن و چاقی
.9 کمک به پیشگیری از ابتلا و کنترل دیابت، سرطان و سکته مغزی و بهبود خون رسانی به اندام های بدن.

چگونه اعضای خانواده در شیوع ویروس کرونا می توانند با سالمندان ارتباط برقرار نمايند؟ 

داشتن ارتباطات اجتماعی در بهبود روحیه و کاهش استرس سالمندان نقش مهمي دارد.
اما در شرایط شیوع ویروس کرونا این ارتباطات حضوری ممکن است باعث بروز مشکلات جدی برای سالمندان گردد. اما روش های دیگری برای برقراری ارتباط وجود دارد.
به عنوان مثال استفاده از تماس تلفنی برای برقراری ارتباط با سالمند و يا برقراری تماس تصویری و  به اشتراک گذاری عکس ها از طریق رسانه های اینترنتی. بنابراین می توان به صورت پيوسته با سالمندان در تماس بود و باعث جلوگيري از احساس انزوا یا تنهایی شد.
مراقب سالمند کرونایی

مراقب سالمند 

اهمیت تغذیه سالمندان در دوره شیوع بیماری COVID-19

برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد سالمند، نسبت به تغذیه آنان توجه کافی را بايد داشت.
تقويت سيستم ايمني بدن و دوري از استرس از موثرترين روش هاي پيشگيري بیماری  COVID-19 مي باشد. برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد سالمند، نسبت به تغذیه آنان توجه کافی را داشته باشیم.
مهمترین توصیه تغذیه ای برای این سنین، مصرف غذاهای کم حجم و ساده  به گونه اي كه تمام نیازهای فرد به مواد مغذی تامین گردد.
مصرف غذهای کم حجم و در تعداد وعده های غذایی بیشتر،  تاکید به دریافت بیشتر مواد غذایی پر فیبر مثل نان سنگک، نان جو، غلات سبوس‌دار و انواع سبزی و میوه تازه به منظور جلوگیری از یبوست، استفاده از آب میوه‌ها و آب سبزیجات مانند آب هویج و آب گوجه فرنگی که سبب دریافت بیشتر مایعات، کالری و تا حدودی فیبر غذایی می‌شود.
همچنین با افزایش سن جذب کلسیم و ویتامین D در سالمندان کاهش می یابد که خود اثر مخربی بر سلامت استخوان ها دارد و سبب افزایش احتمال شکستگی های استخوانی می شود.
به این دلیل مصرف روزانه مکمل کلسیم و مصرف ماهانه ویتامین د 50 هزار واحدی میتواند در پیشگیری از این عارضه موثر باشد.
آهن از دیگر ریزمغذی هایی  می باشد که در عملکرد سیستم  ایمنی بدن نقش موثری دارد. سالمندانی که بدلیل دریافت کم منابع آهن دچار کمبود آهن و کم خونی می شوند در مقابل عفونت ها و بویژه ویروس کرونا  مقاومت کمتری دارند.
گوشت قرمز، سبزی های تیره مثل جعفری، برگ چغندر، کاهو، انواع خشکبار و مغزها برای  تأمین آهن مورد نیاز بدن لازم می باشد.
همچنین درسالمندی توانایی جذب ویتامین B12  نیز کاهش می یابد که لازم است مقدار مناسبی از گوشت قرمز، ماهی، شیر و تخم مرغ روزانه مصرف شود.
در زمان بیماری کرونای سالمندان، که بطور طبیعی مستعد کم آبی هستند، باید مراقب کم آبی بدن بود و به بر مشکلات تنفسی نیز توجه کرد. (مصرف روزانه 5 / 3 – 3 لیتر مایعات و پایین آوردن درجه حرارت بدن برای پیشگیری از کم آبی )
توصیه به نوشیدن مایعات گرم نظیر چای کم رنگ به مقدار فراوان بویژه در صورت وجود گرفتگی بینی،  تا حد امکان پرهیز از مصرف کربوهیدرات‌ها از جمله قند، شکر و روغن‌های جامد، کره و چربی‌های حیوانی موجود در گوشت، لبنیات پرچرب، خامه و … در برنامه غذایی بیمار، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین های E، C، B6، سلنیوم و روی برای تقویت سیستم ایمنی.
منابع غذایی ویتامین E عبارت اند از تخمه آفتابگردان، جوانه گندم، سیب زمینی و میگو.
منابع غذایی ویتامین C شامل خربزه، کلم بروکلی، گل کلم و انواع میوه‌ها. منابع غذایی ویتامین B6  هم در جگر گوساله، سیب زمینی، موز، عدس و اسفناج يافت مي گردد.
همچنين استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال خصوصا ویتامین‌های A .
مراقب سالمند کرونایی

پرستار سالمند

در هنگام احتمال ابتلای سالمند به ویروس کرونا چه اقداماتی می توان انجام داد؟

کرونا در سالمندان نیاز به مراقبت هایی دارد که رعایت آن ها اهمیت دارد.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که کلیه بیمارانی که مشکوک به COVID-19 و دارای عفونت حاد تنفسی هستند، در اولین اولویت سیستم مراقبت های بهداشتی قرار بگیرند و درمان اضطراری بر اساس شدت بیماری آنها انجام شود.
اگر تب، سرفه، تنگی نفس دارید، احتمال ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد و ممکن است. به شما توصیه  شود در بیمارستان یا خانه بستری شوید. بهتر است آرامش خود را حفظ نموده و با رعایت کامل دستورات پزشک نسبت به درمان سریعاً اقدام نمایید .
برای کسانی که علایم ابتلا به بیماری در آن ها خفیف است، ممکن است بستری شدن در بیمارستان لازم نباشد مگر اینکه نگرانی در مورد وخامت سریع حال آنها وجود داشته باشد. اگر بیماری خفیف باشد، ممکن است مراقبت در خانه در نظر گرفته شود.
رعايت اقدامات ذيل هنگام ابتلای سالمند به ویروس كرونا بسيار مهم است:
⦁ قرار دادن بیمار سالمند در یک اتاق منفرد با تهویه مناسب (با پنجره های باز و یک درب باز).
⦁ محدود كردن تعداد مراقبان
⦁ اعضای خانواده باید در اتاق دیگری بمانند یا در صورت عدم امکان، فاصله حداقل 1 متر از فرد بیمار را حفظ کنند.
⦁ مراقبین باید در هنگام قرار گرفتن در اتاق بیمار، ماسک پزشکی که دهان و بینی آنها را بپوشاند داشته باشند. در حین استفاده ماسک نباید لمس یا دستکاری شود. اگر ماسک از ترشحات خیس یا کثیف شود، باید بلافاصله با ماسک تمیز جدید جایگزین شود.
⦁ خودداری از تماس مستقیم با مایعات بدن، به خصوص ترشحات دهان یا تنفس و مدفوع. هنگام بیماری کرونا در سالمندان و انجام مراقبت از دهان یا تنفس و هنگام دست زدن به مدفوع، ادرار و سایر زباله ها از دستکش یکبار مصرف و ماسک استفاده کنید.
⦁ برای محدود کردن ترشحات تنفسی، باید یک ماسک پزشکی در اختیار بیمار سالمند قرار داده شود. افرادی که نمی توانند ماسک پزشکی را تحمل کنند باید از بهداشت تنفسی سخت استفاده کنند. یعنی دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه باید با یک دستمال کاغذی یکبار مصرف پوشانده شود.
⦁ برای کنترل بیماری کرونا در سالمندان از لباس و ظروف مخصوص غذا استفاده کنید. این موارد پس از استفاده باید با صابون و آب تمیز شوند.
⦁ ضدعفونی سطوح در اتاق مراقبت از بیمار که اغلب روزانه لمس می شوند نظیر میزهای کنار تختخواب، تخت خواب و سایر مبلمان اتاق خواب
⦁ لباس ها، ملحفه ها و حوله های حمام و دست بیمار را با استفاده از صابون های معمولی و آب و یا ماشین لباسشویی در دمای 60-90 درجه سانتیگراد با مواد شوینده خانگی معمولی تمیز کرده و کاملاً خشک کنید. ملحفه های آلوده را درون یک کیسه مخصوص لباس کثیف قرار دهید. لباس های کثیف را نتکانید و از سرایت آلودگی به پوست و لباس خودداری کنید.
⦁ خودداری از قرار گرفتن در معرض سایر موارد در معرض آلودگی از محیط نزدیک بیمار (جدا كردن مسواک، سیگار، وسایل غذاخوری، ظروف، نوشیدنی، حوله، دستشویی یا ملحفه).

نگهداری از سالمندان در منزل یا خانه سالمندان؟

سالمندانی که در مراکز مراقبت از سالمندان به صورت گروهی نگهداری می شوند بیش از سایرین در معرض ابتلا هستند.
از زمان شيوع اين ويروس و ابلاغ پروتكل هاي بهداشتي، خانه های سالمندان و مراکز مراقبت طولانی مدت محدودیت های شدیدی را برای محدود کردن خطر ابتلا به کووید برای ساکنان خود در نظر گرفته اند.
اما در این شرایط سالمندانی که در خانه­ های خود نگهداری می­شوند در شرایط سالم تری هستند و احتمال آلوده شدن آنها به این ویروس کاهش می یابد.
افراد خانواده که مشتاق برقراری ارتباط و مراقبت از سالمند عزیزشان هستند نه تنها نگران سلامتی سالمند هستند بلکه نگران این موضوع هستند که در ملاقات های خود با سالمند او را به صورت ناخواسته به ویروس آلوده نمایند و این موضوع فشار و استرس زيادي برای سالمند و خانواده او به همراه خواهد داشت.
 در بهترین حالت در صورتی که بتوان سالمند را به خانه برد و در یک فضای سالم تر از او نگهداري و مراقبت گردد احتمال آلودگی به ویروس قطعا کاهش خواهد یافت.
توصیه می شود از مراقب و پرستار سالمند متخصص در مراقبت از بیماران کرونایی استفاده شود.

چرا باید مراقب سالمند کرونا بگیریم؟

برخی بیماران کرونایی هستند که نیاز به مراقبت توسط پرستار سالمند کرونایی دارند. بعلاوه در مقابله با بیماری ناشناخته ی کرونا بهتر است از پرستاران با تجربه در این زمینه کمک بگیریم چرا که حضور آن ها می تواند فشار روحی ناشی از این بیماری را کاهش دهد.
کمک گرفتن از افراد متخصص در شرایط بحرانی همیشه بهترین راه است.

وظایف پرستار بیمار کرونایی در منزل 

مراقب سالمند بیمار کرونایی باید تمام موارد بهداشتی را رعایت کند تا آلوده شدن خود به ویروس را به حداقل برساند. در زیر به برخی اين اصول اشاره می کنیم
1 شستن مرتب دست به مدت حداقل 20 ثانیه. در شرايط دسترس نبودن آب و صابون استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل
2 پوشاندن دهان و بيني هنگام سرفه و عطسه
3 حتما از ماسک استفاده کنید. بیمار هم باید از ماسک استفاده کند ولی اگر قادر به استفاده از ماسک نبود فاصله حداقل 1.5 متری را از او حفظ کنید.
4 پرهيز از دست زدن به چشم دهان و گوش
5 ضدعفونی سطوحی که در معرض تماس مکرر هستند مانند میزها، دستگیره در، تلفن، سرویس بهداشتی و …
در مجموع پرستار سالمند باید  احتیاط بیشتری انجام دهند و خانواده باید در صورت بیمار شدن مراقب سالمند، برنامه مراقبتی جایگزین برای عزیزانشان داشته باشند.
مراقب سالمند کرونایی

مراقب سالمند | مهر مادری

خدمات پرستاری بیمار کرونا

نگهداری از سالمندان در شرایط شیوع ویروس کرونا یکی از مسائل چالش برانگیز برای اعضای خانواده و مراقب سالمند کرونایی می باشد.
با توجه به وضعیت بیمارستان ها و تعداد زیاد بیماران کرونایی، تنها افرادی که وضعیت بسیار وخیمی دارند نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند.
اکثر افراد بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان از این بیماری بهبود می یابند. بخش زیادی از افراد مبتلا در منزل و تحت مراقبت، مراقب سالمند بیمار کرونایی درمان می شوند.
با توجه به همه گیری ویروس کرونا و افزایش روز به روز تعداد بیماران، نیاز به پرستارانی که در منزل خدمت می کنند بیش از پیش احساس می شود.
مرکز توانبخشی مهر مادری با داشتن سال ها تجربه در نگهداری از سالمندان عزیز  آمادگی دارد تا  با رعایت کلیه موازین بهداشتی  از سالمند مبتلا به کرونای شما، پرستاری و مراقبت نموده در جهت بهبود بیماری این عزیزان خدمت رسانی نماید.
برای اپرستفاده از پرستار برای مراقبت از سالمند در منزل تهران با ما در تماس باشید.
برچسب ها:
پرستار سالمند در منزل تهران، پرستار سالمند در تهران، قوانین پرستاری در منزل، حقوق پرستار سالمند در منزل، شرح وظایف خدمات پرستاری در منزل، نگهداری از سالمند، مراقب سالمند، مراقبت از سالمند، مراقب سالمند در منزل، پرستار سالمند در منزل تهران،حقوق نگهداری از سالمند، پرستاری از سالمند، پرستار سالمند از بهزیستی، نگهداری از سالمند پوشکی، حقوق نگهداری از سالمند در منزل، مراقبت از سالمند، پرستار سالمند ارزان، نگهداری از سالمند، شستشوی سالمندان، جایگزین ایزی لایف، حقوق نگهداری از سالمند پوشکی، شرکت نگهداری از سالمند، پرستار سالمند ارزان، نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل، پرستار سالمند، اصول مراقبت از سالمند، پرستار سالمند در منزل، اعزام مراقب سالمند، نکات مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل، نکات مراقبت از سالمند بیمار، مراقبت و نگهداری سالمند در منزل تهران، مراقب سالمند چه وظایفی دارد، شرکت اعزام نیروی مراقب سالمند در منزل، در مقابل کرونا چگونه از سالمندان مراقبت کنیم، ویروس کرونا در سالمندان، چگونه از سالمند مبتلا به آلزایمر در برابر کرونا مراقبت کنیم، مراقب سالمند اصفهان، مراقب سالمند در منزل، مراقب سالمند مشهد، مراقب سالمند در تهران، مراقب سالمند شبانه روزی، مراقب سالمند در مشهد، مراقب سالمند استخدام، قیمت مراقب سالمند، مراقب از سالمند، استخدام مراقب سالمند تهران، مراقب سالمند در منزل تهران، پرستار سالمند در منزل تبریز، پرستار سالمند در منزل قیمت، استخدام پرستار سالمند، پرستار سالمند ارزان، پرستار سالمند در منزل اصفهان، پرستار سالمند در منزل مشهد، پرستار سالمند در منزل تهران، پرستار سالمند اصفهان، پرستار سالمند در منزل کرج، پرستار سالمند در منزل شیراز، پرستار سالمندان

سؤالات متداول در مورد مراقب سالمند

چگونه مراقب سالمند مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب مراقب سالمند مناسب اول باید خواسته ها و انتظارات خود را از مراقب سالمند بدانید. در مرحله بعد باید وظایف مراقب سالمند را بشناسید. سپس در مصاحبه با گزینه های مراقب سالمند، تجربه، سوابق و توانایی های او را مورد بررسی قرار داده و پس از ارزیابی های لازم اقدام به انتخاب پرستار سالمند اصلح کنید.

چه مدارکی را باید هنگام عقد قرارداد با مراقب سالمند استعلام گرفت؟

هنگام عقد قرارداد با مراقب سالمند برای جلوگیری از وقوع هرگونه مشکل در آینده حتماً لازم است مدارک مربوط به پرستاری و همچنین سوء پیشینه و عدم اعتیاد پرستار سالمند بررسی شود.

مراقب سالمند خوب رو از کجا پیدا کنیم؟

برای یافتن مراقب سالمند خوب بهتر است به مراکز توانبخشی معتبری چون مهر مادری که دارای مجوز رسمی از سازمان بهزیستی هستند و در زمینه پرستاری و مراقبت از سالمند فعالیت می کنند، مراجعه کنید

آیا در صورت مراجعه به مراکز توانبخشی حق انتخاب مراقب سالمند را داریم؟

قطعاً در صورت مراجعه به مراکز توانبخشی حق انتخاب مراقب سالمندی که می خواهید سالمند خود را به او بسپارید را دارید. شما می توانید درخواست خود را مبنی بر این که خود می خواهید مراقب سالمند را خودتان انتخاب کنید مطرح نموده و از مراکز پرستاری درخواست معرفی چند پرستار سالمند داشته باشید تا حق انتخاب داشته و با بررسی های لازم مراقب سالمند مورد نظر و مناسب را انتخاب کنید.

بهتر است عقد قرارداد مراقب سالمند با پرستار انجام شود یا با مراکز پرستاری؟

بهتر است از هر مرکز توانبخشی یا پرستاری که درخواست مراقب سالمند نموده اید بخواهید قرارداد کتبی و با بازه زمان مشخص تنظیم کرده و سپس طی دو نسخه به امضای طرفین برسد.

هزینه مراقب سالمند در سال 1400 چقدر است؟

هزینه دستمزد مراقب سالمند به عوامل متعددی وابسته است. برای مثال ساعات کاری، تعداد روز، وضعیت سالمند و نوع خدمات درخواستی از جمله عوامل تاثیر گذار بر حقوق مراقب سالمند هستند. برای اطلاع دقیق تر از هزینه مراقب سالمند می توانید با ما تماس باشید.

فهرست
Call Now Button