1. خانه
 2. مراقب کودک | همه چیز درباره مراقب کودک👼

مراقب کودک | همه چیز درباره مراقب کودک👼

مراقب کودک در منزل (nanny) فردی است آموزش دیده و متخصص که وظیفه اصلی او نگهداری و مراقبت از کودک است. اگرچه در تربیت و مهارت های کودک دلبند شما نیز دارای مهارت و دانش است. تیم مجرب مهر مادری با پرستار حرفه ای کودک در منزل کاملاً متخصص و آگاه به ارائه خدمات پرستاری کودک در منزل و مراقبت از کودک در منزل می پردازد.

 مراقب کودک در منزل 

تربیت کودک | مهر مادری

پدر و مادر شدن اگرچه تجربه ای شیرین و لذت بخش است اما کار آسانی نبوده و وظایف و مسئولیت های سنگینی به همراه خواهد داشت. کودک در تمام سنین و مراحل رشد و به خصوص در بدو تولد نیازمند نگهداری و مراقبت های ویژه ای است.

عموماً اشتغال و نبود وقت کافی والدین جوان و کم تجربه را مطابق با شرایط و نیازهای کودک به اخذ پرستار و مراقب کودک سوق می دهد تا با آرامش خاطر نیازهای کودک را رفع نمایند. پرستار کودک علاوه بر نگهداری و مراقبت از کودک به صورت کاملاً حرفه ای و مسئولانه در مسائل مربوط به رشد و تربیت کودک نیز فعالیت می کنند.

پرستار کودک به درخواست خانواده استخدام می شود و سعی می کند نگرانی ها و نیازهای خانواده را برطرف کند. یک مراقب کودک بنا به نیاز کودک به صورت تمام وقت یا نیمه وقت کار می کند.

پرستار کودک به عنوان یک فرد مطمئن کودک را همراهی می کند و کلیه امور شخصی، آموزشی و تغذیه ای کودک را انجام داده و مدیریت می کند.

اصولاً خانواده ها ترجیح می دهند از خدمات پرستاری کودک در منزل استفاده کنند و در جواب به این پرسش که دلیشان چیست می گویند: مراقبت و نگهداری کودک در منزل خودمان حس آرامش و اطمینان بیشتری را برایمان به همراه دارد. به نحوی که حس می کنیم این پرستار حرفه ای کودک در منزل نیست که از فرزنمان مراقبت و نگهداری می کند و انگار مادر یا یکی از اقوام درجه یکمان است که از فرزندمان پرستاری و مراقبت می کند.

 

مراقب کودک

محتوا پنهان

پرستار کودک

مرکز توانخشی مهر مادری

چرا والدین تمایل به استفاده از خدمات مراقب کودک  در منزل دارند؟

احساس امنیت و آرامش کودک در منزل از جمله مهم ترین دلایل خانواده ها برای استفاده از خدمات مراقبت از کودکان در منزل می باشد. به خصوص والدینی که شیفت کاریشان در ساعات غیراداری است ترجیحشان مراقب کودک در منزل خواهد بود.
از دلایل دیگری که باعث می شود والدین تمایل به استفاده از خدمات مراقب کودک در منزل داشته باشند صرفه جویی در هزینه و وقت است؛ چرا که در این صورت نیازی به رفت و آمد برای تحویل دادن و تحویل گرفتن کودک به مهد وجود ندارد.
در این شرایط کودک هم راحت تر است چرا که دیگر نیازی نیست کودک در ساعات اولیه صبح برای آماده شدن و رفتن به مهد از خواب بیدار شود.
در شرایطی مانند رفتن به میهمانی و مسافرت، بیماری والدین و یا حتی کودک، تولد فرزند جدید، نگهداری از کودکان چند قلو و مواردی از این قبیل پرستار و مراقب کودک در منزل گزینه ایده آلی خواهد بود.

مزایای استفاده از مراقب کودک در خانه چیست؟

یادگیری کودکان از بدو تولد شروع می شود. تمام تعاملات کودک با والدین، اطرافیان و مراقبان کودک به تجارب کودک افزوده و بر رشد سریع مغز در سال های اول زندگی او تأثیر می گذارد.

تعاملات دوران کودکی بر چهارچوب رفتاری و فکری کودک تأثیر می گذارد و روند موفقیت وی در بزرگسالی را تحت تأثیر قرار می دهد. اگرچه به نظر می رسد که نوزادان فقط به خواب کافی و شیردهی و تغییر پوشک نیاز دارند، اما باید بدانیم که آن ها همیشه در حال یادگیری هستند. این یادگیری از طریق دیدن حالت های صورت و شنیدن صدای مراقبان کودک و پاسخ کودک شکل می گیرد.

بعد از والدین، معلمان، مربیان و مراقبان کودک مهمترین نقش را در تربیت و استعدادیابی کودکان دارند. بنابراین استفاده از مراقب کودک ویژه در زمینه تربیت و مراقبت از کودک می تواند تأثیر بسزایی در رشد شناختی کودک داشته باشد.

انعطاف پذیری در ساعات کار پرستار کودک در خانه:

شما می توانید در ساعات دلخواه خود و در بعضی از روزها که اتفاقات غیرمنتظره و غیر برنامه ریزی شده رخ می دهد یک پرستار کودک استخدام کنید و ساعت کاری وی را تغییر دهید یا استفاده از پرستار جایگزین را انتخاب کنید.

شما فرزند خود را به شخصی که به او اعتماد دارید می سپارید تا از فرزندتان مراقبت کرده، او را به مدرسه ببرد و از مدرسه به خانه بازگرداند. او کودک شما را در کلاس های آموزشی ثبت نام و همراهی می کند. برای فرزندتان غذای سالم و مورد علاقه اش را تهیه می کند و وقت خود را با فرزند دلبندتان سپری می کند.

مراقب کودک

مراقب کودک | مهر مادری

سایر مزایا

 • داشتن اوقات فراغت یکی دیگر از مزایای استفاده از این خدمات است.
 • در برخی موارد، والدین به طور تمام وقت از فرزند خود مراقبت می کنند، اما ممکن است به کمک فردی قابل اعتماد و آشنا به نیازهای کودک برای سفر، رفتن به محل کار یا رفع خستگی نیاز داشته باشند.
  در این موارد، کمک موقتی چند ساعته یا چند روزه مراقب کودک می تواند به رفع خستگی مادر یا کمک به کارهای عقب افتاده والدین نیز کمک کند. یکی از مزایای مراقبت از فرزندان، کیفیت بالای خدمات و مقرون به صرفه بودن و تأثیر اقتصادی آن است. کمک گرفتن از خدمات تخصصی مراقب کودک به والدین اجازه می دهد تا در جامعه فعال بمانند و شغل خود را حفظ کنند در نتیجه امنیت شغلی والدین را تضمین می کند.
 • یکی دیگر از مزایای استفاده از خدمات مراقبت از کودکان تأثیر اجتماعی آن است. تحقیقات نشان می دهد که دسترسی به این خدمات با کاهش هزینه های پزشکی، کاهش جرم در جامعه و کاهش اختلالات روانی در بزرگسالی، موجب صرفه جویی در سرمایه اجتماعی برای چندین دهه می شود. حضور یک پرستار یا مراقب کودک در خانه با والدین یک تیم مراقبت از کودک را تشکیل می دهد. وقتی مراقب کودک در خانه است، والدین به ویژگی های شخصیتی او پی می برند و می توانند برای تربیت کودک با هم همکاری کنند.

انواع خدمات مراقب کودک

پرستار کودک

پرستار کودک در منزل

هنگامی که در اطراف شما مراکز مراقبت از کودکان وجود دارد، بهترین راه حل برای پرستاری از کودک در یک محیط خانوادگی و به دور از استرس، استفاده از پرستار و مراقب کودک در منزل است. در این مراکز، بسیاری از پرستاران و مادران به عنوان مادریار، کودک یار و روانشناس کودک می توانند به شما در مراقبت از کودک شما و همچنین کودک خود کمک کنند.

انواع خدمات مراقبت از کودکان با توجه به نیاز و شرایط خانواده در مراکز مراقبت از کودک ارائه می شود. این خدمات شامل نگهداری و مراقبت از کودک، آموزش شخصی کودک، تغذیه و شستشو، آموزش و بازی و در موارد خاص و بیماری های کودک، مراقبت و کار با شرایط خاص برای کودک است.

حقوق مراقب کودک

حقوق مراقب کودک بر اساس معیارهای مختلف تعیین می شود و تعرفه مشخصی در این زمینه وجود ندارد. این معیارها بر اساس قدرت جسمی مراقب، سابقه کار، میزان علاقه به کارهای مراقبت از کودک در منزل تعیین می شوند و همچنین شرح وظایف اعلام شده توسط خانواده کودک و وضعیت جسمی کودک از سایر عواملی هستند که می توانند تأثیرگذار باشند.
والدین می خواهند بهترین خدمات مراقب کودک و خدمات پرستاری را با معقول ترین هزینه دریافت کنند. تعرفه خدمات مراقب کودک در منزل سالانه توسط شورای عالی بیمه و خدمات پزشکی به مراکز خدمات مراقبت و پرستاری اعلام می شود.

قیمت مراقب کودک در سال 1400

مراقب کودک

مراقب کودک

قیمت مراقبت از کودک در منزل در سال 1400 نسبت به قیمت پرستار کودک در منزل سال 99 دستخوش تغییرات قابل ملاحظه ای شده است. لازم است بدانید قیمت مراقب کودک در سال 1400 توسط شورای عالی بیمه و خدمات درمانی تعیین می گردد. این سازمان هر ساله تعرفه این نرخ را به مراکز مربوطه دارای مجوز ابلاغ می کند. والدین بسیاری هستند که به دلیل شرایط خاص و مشغله زیاد تمایل به استفاده از خدمات مراقب کودک دارند اما به دلیل عدم اطلاع از تعرفه قیمت ها و با این دید که حتما قیمت مراقب کودک خیلی زیاد است از این کار منصرف می شوند. این در حالی است که قیمت مراقب کودک گاهاً بیشتر از قیمت شهریه مهد ها و سایر مراکز نگهداری از کودک نیست.

استخدام پرستار کودک و پرداخت حقوق پرستار کودک در منزل در توان همه قشرهای اجتماعی نیست اما عواملی وجود دارد که بر قیمت مراقب کودک تاثیر می گذارد که دانستن آن به مقدار قابل توجهی از هزینه ها کم می کند. لازم است پس از بررسی بودجه تان برای مراقب کودک با وظایف او آشنا بوده و انتظارات خود را مطرح کنید. انتظاراتی چون رسیدگی و توجه به ویژگی های رفتاری کودک و عادات و حساسیت های غذایی کودک.

مقایسه قیمت پرستار کودک در منزل سال 99 و 1400

قیمت پرستار کودک در منزل سال 1400 مثل سایر خدمات متناسب با شرایط اقتصادی جامعه و تورم تغییر چشم گیری داشته به نحوی که نسبت به قیمت پرستار کودک در منزل سال 99 قابل مقایسه نیست.

مهر مادری به فکر اقشار کم درآمد جامعه نیز بوده و برای این افراد به ارائه خدمات پرستار کودک از بهزیستی و خدمات پرستاری کودک در منزل با قیمت مناسب می پردازد. شما عزیزان با مراجعه یا تماس با ما می توانید اطلاعات دقیق تری از قیمت پرستار کودک در منزل دریافت کنید.

 

بد نیست بدانید پس از انتخاب مراقب کودک اصلح بهتر است حدالمقدور از تعویض او خودداری نمایید چرا که از لحاظ روحی و دلبستگی عاطفی به کودک آسیب خواهد زد.

 

مراقب کودک

کودک چه نیازهایی دارد؟

کودک چه نیازهایی دارد؟

بسیاری از افراد هستند که تصور می کنند مراقبت از کودک کار بسیاری راحتی بوده و تنها می بایست برای مدت چند ساعت در کنارش بمانیم تا مبادا آسیبی به خودش وارد کند.

باید بدانید که به هیچ عنوان اینطور نیست و کار پرستاری بسیار حساس و در عین حال سخت می باشد که نیاز به آموزش و تخصص دارد. اما اصلی ترین مواردی که پرستار کودک باید آنها را در نظر داشته باشد، عبارتند از :

تربیت کودک

در حال حاظر مهم ترین کاری که یک پرستار می بایست در قبال کودک انجام دهد، این است که او را دقیقاً مطابق با خواسته های پدر و مادر تربیت کند که کار به نسبت سختی است.

اگر شما این کار را از یک فرد سومی که هیچ مکان مشخصی ندارد بخواهید، ممکن است هیچوقت این کار را انجام ندهد و شما هم به هیچ عنوان متوجه نشوید. اما ما در گروه مهر مادری، با داشتن پرستارانی حرفه ای و کار کشته آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستیم.

به همین خاطر است که همیشه گفته ایم، از سایت های درج آگهی نباید فرد مناسب را پیدا کنید و ممکن است بسیار خطرناک باشد و هیچ کدام از آن کارهایی که شما گفته اید را انجام ندهد. نگهداری کودک در منزل خودمان و سپردن فرزند به پرستار کودک نیاز به بررسی و تحقیق ریزبینانه و همه جانبه دارد.

تربیت کودک

تربیت کودک | مهرمادری

رعایت تغذیه کودک

تغذیه کودک یک مورد بسیار حساس است که در صورت درست انجام نشدن، می تواند در آینده مشکلات بسیار زیادی به وجود بیاورد و به همین علت می بایست از شخصی که تجربه بالایی دارد کمک بگیرید.

این موضوع را هم بدانید که بعضی از بچه ها نمی توانند یک سری غذاهای خاص را بخورند و بهتر است دقیقا مطابق میلی که دارند به آنها غذا دهید و متاسفانه برخی از افراد بدون توجه به این موضوع, اقدام به مراقبت از کودک شما می کنند.

تعویض پوشک و لباس کودک

همانطور که می دانید، ممکن است هر لحظه کودک شما بالا بیاورد یا در پوشک خود دستشویی کند و می بایست در سریع ترین زمان ممکن و بدون آسیب و خراش به کودک، لباس هایش را عوض کنیم.

اما اگر فردی که این کار را انجام می دهد، تجربه و توانایی کافی برای این مورد را نداشته باشد، ممکن است لباس یا پوشک را به شکل نامناسب به کودک بپوشاند و متوجه نباشد که قسمتی از آن دارد به پوست فرزندتان آسیب می رساند.

مراقب کودک در منزل

توانایی کنترل کودک در شرایط سخت

یکی از موارد حساس و با اهمیتی که متاسفانه خانواده ها به آن توجه زیادی نمی کنند همین مورد است. بعضی از کودکان انرژی زیادی دارند و می توان گفت که هایپر هستند که مشکلات زیادی برای پرستار یا مادرشان ایجاد می کنند و کنترل کردن آنها کار بسیار سختی خواهد بود.

اگر فردی که برای مراقبت از کودک به منزل شما می آید، نتواند به خوبی او را کنترل کند، ممکن است مشکلات بسیار جدی به وجود بیاید و فرزندتان به خودش آسیب بزند.

همچنین کودکان خردسال علاقه دارند که وسایل مختلف را گاز بزنند که کار بسیار خطرناکی بوده و می تواند باعث خفگی (خدایی ناکرده) در کودک شود و در اینجا تکنیک و مهارت پرستار کودک است که جان کودک را نجان می دهد.

توانایی مراقب کودک در بازی با کودک 

متاسفانه بعضی از افراد که خود را مراقب کودک می دانند، به هیچ عنوان نمی توانند نیازهای کودک را درک کنند و از این رو مراقب خوبی برایشان نخواهند بود. یکی از این مواردی که باید توجه زیادی داشته باشیم، بازی و همراهی با کودک است که تاثیر زیادی در شکل گیری رفتار و شخصیت او دارد.

همچنین یک سری از بازی ها هستند که کمک شایانی به افزایش هوش کودک و تربیت صحیح آنها می کنند که یک پرستار کودک حرفه ای باید با تمام آنها آشنایی داشته باشد و با توجه به علاقه کودک عمل کند.

مهر مادری

مهر مادری

انجام امور خانه (خانه داری) 

نکته دیگری که می توانیم در رابطه با پرستار کودک به آن اشاره داشته باشیم، توانایی مدیریت خانه است.دقت داشته باشید که پرستار کودک تنها وظیفه در قبال کودک ندارد و می بایست حواسش به خانه و تمیز بودن آن داشته باشد.

به همین خاطر است که می گوییم باید توانایی خانه داری داشته باشد و نگذارد که کودک محیط را کثیف کند. همچنین حوصله و وقت کافی برای انجام کارها داشته باشد و اینطور نباشد که تنها یکجا بنشیند و با کودک بازی کند.

آشنایی کامل مراقب کودک با کمک های اولیه

این مورد را ما چند خط بالاتر به شکل جامع بررسی کردیم و متوجه شدید که اگر پرستار کودک و فردی که به خانه شما می آید، نتواند این کار را انجام دهد، ممکن است چه مشکلاتی برایتان به وجود بیاید. از جمله این موارد می توانیم به توانایی دادن تنفس مصنوعی، پانسمان، تزریق و بامپ قلب داشته باشد تا اگر کودک دچار مشکل شد، بتواند در سریع ترین زمان ممکن واکنش نشان دهد.

همچنین گاهی مواقع شرایطی پیش می آید که فرد هیچ دسترسی به پزشک ندارد و باید خودش کارهای لازمه را انجام دهد که بهتر است با علم پزشکی آشنایی به نسبت جزئی هم داشته باشد.

مراقب کودک

مراقب کودک

قابل اعتماد بودن مراقب کودک

یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر داشته باشید، این است که مراقبِ کودکی که استخدام می کنید قابل اعتماد باشد و در غیاب شما به درستی کارش را انجام دهد.

دقت داشته باشید که پیدا کردن همچین فردی در جامعه امروز کار بسیار سختی بوده و به همین علت بهتر است با شرکت های واسط که تمام اطلاعات فرد را دارند همکاری داشته باشید.

مراقب کودک 24 ساعته

ما می دانیم که پرستاری از نوزادان و کودکان به صورت تمام وقت برای مادران یک کار استرس زا و طاقت فرسا است. با کمک خدمات مراقبت از کودک آموزش دیده و باتجربه می توان نیازهای کودک را به راحتی برآورده کرد و آرامش را در خانواده برقرار کرد. مراکز مراقبت از کودکان مانند مهر مادری می توانند 24 ساعت شبانه روز از کودک تازه متولد شده مراقبت کنند.

پرستاران و مراقبان کودک نیز می توانند نیازهای مادر را برای رشد کودک شناسایی کرده و آموزش های لازم را به آنها ارائه دهند. این اطلاعات می تواند در زمینه هایی از قبیل بهداشت شخصی کودک، تعداد دفعات شیردهی ، خواب کودک، راحتی مادر و تربیت کودک و … باشد. پرستاران باتجربه می توانند به مادر کمک کنند تا در مسیر جدید خود به راحتی و با انرژی قدم بگذارد.

ویژگی های یک مراقب کودک مجرب چیست؟

مراقبت از کودک

• با والدین همکاری می کند و نگرانی های شما را برطرف می نماید.

• یک مراقب کودک خوب از روند رشد و نیازهای کودک با توجه به سن او آگاه است.

• می داند که چگونه به نیازهای عاطفی کودک پاسخ دهد.
• به کودکتان برای رسیدن به اهدافی که تعیین کرده اید کمک می کند.
• محیطی شاد را با محرک های مختلف برای یادگیری کودک فراهم می کند.

 

شرایط یک مرکز خدمات مراقب کودک مناسب

انتخاب مرکز خدمات مراقبتی و پرستاری کار بسیار دشواری است. این انتخاب به شرایط محیطی زندگی آن ها، نیاز های خانواده و خصوصیات کودک بستگی دارد. ماه ها قبل از تولد کودک تحقیق خود را شروع کنید و از مشاوران مراکز مراقبت و پرستاری از کودک کمک بگیرید. برای انجام این کار، موارد زیر را در نظر بگیرید:

پرستار کودک دوقلو

• آیا برای بیش از یک کودک به یک مراقب کودک نیاز دارید؟
• آیا فرزند شما بیماری خاصی دارد؟
• برای استخدام مراقب کودک تا چه میزان می توانید هزینه کنید؟
• در چه ساعتی از روز به یک پرستار و مراقب کودک نیاز دارید؟
• چه مراقبت هایی برای سن و شرایط کودک شما مناسب است؟

مراقبت از کودک که در اصطلاح دیگر به آن مراقبت روزانه گفته می شود، مراقبت و نظارت از یک کودک یا چند کودک در یک زمان است که سن آنها از دو هفته تا بیست سال متغیر است. مراقبت از کودک موضوعی گسترده است که در زمینه ها و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی از آن یاد شده است. مراقبت های اولیه از کودک یکی از مولفه های رشد کودک به همان اندازه مهم و اغلب نادیده گرفته می شود.

مراقبت های تسهیل شده توسط کودکان در سنین مشابه، تأثیرات مختلف رشد و روانشناختی را در مراقبین و هزینه ها تحت پوشش قرار می دهد. این امر به دلیل رشد ذهنی آنها در یک مورد خاص است که نمی توانند آنطور که باید در سن آنها پیشرفت کنند. این نقش مراقبت ممکن است توسط خانواده بزرگ کودک نیز انجام شود.
شکل دیگری از مراقبت از کودک که در مقابل مراقبت های خانوادگی در حال افزایش است، مراقبت در مرکز مراقب کودک است.
به جای مراقبت های خانوادگی، این مسئولیت ها می توانند به سرپرستان، یتیم خانه ها یا خانه های سرپرست پرداخت شده برای تأمین مراقبت، مسکن و تحصیل بپردازند.

مراقبان حرفه ای کودک در منزل

مراقبان حرفه ای کودکان در چهارچوب یک مراقبت مبتنی بر مرکز (از جمله مهدکودک ها، پیش دبستانی ها و مدارس) یا یک مراقبت در خانه (پرستار بچه ها یا مهد کودک خانواده) کار می کنند.
اکثر مراکز مراقبت از کودک که در دسترس هستند، به ارائه دهندگان مراقبت از کودکان نیاز دارند که آموزش های گسترده ای در زمینه کمک های اولیه و گواهی CPR داشته باشند.
علاوه بر این، بررسی پیشینه، آزمایش دارو در همه مراکز و تأیید مرجع به طور معمول یک الزام است. مراقبت از کودک می تواند شامل محیط های پیشرفته یادگیری باشد که شامل آموزش در اوایل کودکی یا آموزش مقدماتی است.
هدف برنامه فعالیتهای روزمره باید پرورش فزاینده رشد در یک محیط سالم و ایمن باشد و باید انعطاف پذیر باشد تا منافع کودکان و تواناییهای فردی کودکان را جلب کند.
در بسیاری از موارد ارائه دهنده مناسب مراقبت از کودک، معلم یا فردی است که دارای سوابق تحصیلی در رشد کودک است و این نیاز به آموزش متمرکزتر جدا از مهارتهای اصلی معمول یک مراقب کودک دارد.

در چه شرایطی به یک مراقب کودک در خانه نیاز دارید؟

 • در بعضی از روزهای سال و فقط در ساعاتی از روز در شرایطی مانند مهمانی رفتن و مسافرت
 • در شرایط غیرمنتظره
 • در صورت بستری شدن در بیمارستان
 • وقتی کودک جدیدی متولد می شود
 • در مراقبت از چند فرزند
 • در روزهای خاصی از هفته به امور شخصی بپردازید
 • وقت برای استراحت و رفع خستگی ناشی از مراقبت از کودک و نوزاد
 • برای مراقبت از کودک شما را در سفرها و تعطیلات همراهی کنید
 • در ساعات کار خود از کودک مراقبت کنید

انواع خدمات مراقبت از کودک در خانه

دانستن تفاوت در وظایف و شرایط مراقبان و پرستاران کودک به شما کمک می کند تا انتخاب دقیق و آگاهانه تری داشته باشید. مراقب بر اساس نیازها، سن و شرایط کودک به انواع مختلفی تقسیم می شوند. مادر یار، سرپرست کودک، روانشناس یا مراقب آموزشی انواع مختلفی از مراقبان کودک هستند و تفاوت آنها در وظایف و تخصص آنهاست.

مادر یار

افرادی هستند که تجربه مادر شدن را دارند، اصول مراقبت از کودک را می دانند و رشد کودک را می دانند. به ویژه مادر یار که اغلب از کودکان زیر 2 سال مراقبت می کنند و علاوه بر مراقبت از کودک ، کارهای خانه را نیز انجام می دهند.

از جمله وظایف مادر یار می توان به موارد زیر اشاره کرد:مراقب کودک

 • تربیت فرزند بر اساس توصیه والدین
 • شیرخشک کودک را تهیه کند.
 • تهیه غذای کودک
 • به تغذیه کودک کمک کند.
 • حمام کودک
 • تعویض لباس، پوشک
 • شستن لباس کودک
 • ملحفه ها را بشویید و گهواره درست کند.
 • به کودک کمک کنید به دستشویی برود و به او آموزش دهد.
 • برای کودکی که به مدرسه یا کلاس می رود غذا و میان وعده تهیه کند.
 • برای اوقات فراغت مانند بازی در خانه، رفتن به شهربازی، ورزش و … برنامه ریزی کند.
 • نظم و تربیت کودک را طبق دستورات والدین آموزش دهد.
 • کودک را به مدرسه و به مدرسه ببرد.
 • کودک را به انجام تکالیف تشویق کند.
 • محیط اطراف کودک را در اتاق یا بیرون تمیز نگه دارد.
 • فواصل تغذیه و خواب کودک را تنظیم کند.
 • بهداشت و ادب را به کودک بیاموزد.
 • قصه گویی برای کودک
 • انجام نظافت منزل
 • وعده های غذایی خانوادگی را تهیه کند.
 • خرید روزانه انجام دهد.

کودکیار

گروه دوم کودکان یاور هستند. گواهی مراقبت از کودک و کار در مراکز نگهداری از کودک مانند مهد کودک از ویژگی های کودک یاران است. مددكاران كودك تمام وقت كار خود را صرف مراقبت، بازي و آموزش با كودك و انجام كارهاي محدود تميز كردن براي كودك مي كنند. در این حالت والدین می توانند به امور شخصی، شغلی و منزل رسیدگی کنند.

روانشناسان

مراقب کودک در منزل

مراقب کودک در منزل

آموزش و کار با کودکان در مورد مهارتهای زندگی، مشاوره در مورد استرس، اضطراب، بیش فعالی و … در خانه با روشهای روانشناسی کودک به عهده روانشناس کودک است.

مراقب آموزشی

اگر والدین از نظر آموزش زبان یا مهارت های زندگی به یک مراقب کودک برای آموزش کودک در یک زمینه خاص نیاز داشته باشند، مرکز سفیر آرامش شرایطی را برای خانواده فراهم کرده است تا بتواند خدمات مورد نظر خود را در خانه برای کودک فراهم کند.

مراقب کودک خانم | پرستار نوزاد باید چه شخصیتی داشته باشد؟

استخدام و انتخاب مراقب کودک خانم عموماً از طریق مراکز معتبر، باسابقه و مطمعن که دارای مجوز های کسب شده از سازمان هایی چون بهزیسیتی هستند صورت می گیرد.

علارغم تمام حساسیت ها و بررسی های این مراکز بد نیست درخواست کنید بعضی از این خصوصیات پرستار نوزاد و کودک از جمله: سلیقه، شخصیت، مهارت، چهارچوب های اخلاقی، شرایط روحی و خانوادگی، شرایط جامعه و… حتماً بررسی شود.

به دلیل روحیات نزدیکی که مراقب کودک خانم و دختران جوان و مادرانی که در شغل پرستاری کار می کنند به این شغل و حرفه دارند اصولاً بهترین گزینه محسوب می شوند. در این صورت کودک از لحاظ عاطفی نیز پرورش یافته و رشد می کند. بعضی از مراقبین کودک آنقدر حرفه ای و مناسب رفتار می کنند که کودک او را به اندازه مادرش علاقه داشته و از او آرامش دریافت می کند.

ترجیحاً خانواده ها تمایل دارند از پرستار و مراقب کودک در منزل که بازه سنی آن ها بین 25 تا 40 سال است استفاده کنند که کاملاً منطقی هم هست. اگر چه مراقب کودک خانم که سن بیشتری دارند تجربه ها و مهارت هایی دارند که می توان از آن بهره برد.

کادر مجرب و حرفه ای مرکز توانبخشی مهر مادری با سال ها سابقه درخشان، آماده ارائه کلیه خدمات مرتبط با مراقبت از کودکان دلبند شما عزیزان می باشد.

مراقبت از کودک

مراقبت از کودک


مراقبت کودک در منزل

مراقبت کودک در منزل


مراقب کودک

مراقب کودک

بر چسب ها:

پرستار بچه در تهران، وظایف پرستار کودک، استخدام پرستار گودک، پرستار بچه به زبان انگلیسی

سؤالات متداول در مورد مراقب کودک در منزل

چطور یک مراقب کودک خوب پیدا کنیم؟

برای انتخاب و یافتن مراقب کودک خوب بهتر از به مراکز معتبر توانبخشی و خدمات پرستاری مراجعه کنید. در این مراکز لیستی از مراقبین کودک در اختیارتان قرارداده می شود و شما می توانید با بررسی سوابق کاری و تحصیلی آنان پرستار کودک مورد نظر خود را انتخاب کنید. لازم است به سوء پیشینه و عدم اعتیاد مراقب کودک توجه کنید. پس از انتخاب بهترین گزینه مصاحبه حضوری انجام داده و در صورت امکان برای بررسی و سنجش عملکرد پرستار کودک چند روز آزمایشی در نظر بگیرید.

ویژگی یک مراقب کودک خوب چیست؟

مراقب کودک شایسته فعال و پر انرژی است و توانایی خاصی در برقراری ارتباط صمیمانه با کودک دارد. با اصول و قواعد تربیتی و مراقبتی کودک آشناست و رفتار مناسبی با کودک دارد. اصول و رویکرد تربیتی و رفتاری با کودک را بر مبنای اصول و قوانین والدین کودک پیاده می کند. بعلاوه با انجام بازی های جذاب و مناسب علاوه بر سرگرم کردن فعالیت فیزیکی کودک را نیز پوشش داده و متضمن سلامت روحی و جسمی کودک خواهد بود. یک مراقب کودک خوب علاوه بر وضعیت روحی و جسمی کودک به تغذیه او نیز توجه می کند.

از طریق چه مراکزی می توانیم از خدمات مراقب کودک در منزل استفاده کنیم؟

برای استفاده از خدمات مراقب کودک در منزل می توانید به مراکز معتبر توانبخشی همچون مهر مادری که دارای مجوز رسمی از سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند مراجعه نمایید. و متناسب با انتطارات و شرایطتان مراقب کودک اصلح را انتخاب کنید.

حقوق مراقب کودک در سال 1400 چقدر است؟

حقوق مراقب کودک در منزل به عوامل مختلفی وابسته است. عواملی چون تعداد و سن کودکان، نوع انتظارات و مراقبت های مورد نظر، ساعات کاری، وظایف محوله و … . برای اطلاع دقیق تر از حقوق مراقب کودک در سال 1400 با ما تماس بگیرید.

ساعات کاری مراقب کودک در منزل چگونه است؟

ساعات کاری مراقب کودک در منزل را شما با توجه به بودجه و برنامه خانواده تعیین می کنید. البته لازم است قبل از عقد قرارداد راجع به ساعات و روزهای کاری با پرستار کودک منتخب خود صحبت کرده و به توافق برسید. پس از تعیین ساعات کاری با توجه به انعطاف در زمان کاری مراقب کودک می توانید برای روزهای تعطیل و مسافرت ها هماهنگی لازم را با پرستار کودک داشته و به توافق برسید.

شرایط کاری و شرح وظایف مراقب کودک چگونه است؟

شرایط کاری و شرح وظایف مراقب کودک با توجه به شرایط کودک و والدین او تعیین می شود. ساعات کاری، وظایف مراقب کودک بنا به میزان حقوق و انتطارات و توافقاتی که موقع عقد قرارداد صورت می گیرد تعیین می شود.

اگر مراقب کودک نیاز به مرخصی داشته باشد باید چکار کنیم؟

در صورتی که مراقب کودک نیاز به مرخصی داشته باشد و به هر دلیلی نتواند در منزل کودک حضور یابد می توانید با مرکز خدمات پرستاری تماس گرفته و درخواست مراقب کودک جایگزین کنید.

فهرست
Call Now Button