پرستار بیمار (Patient Nurse

مرکز توانبخشی مهر مادری
پرستار سالمند در منزل | پرستار خصوصی

مراقبت از بیمار همیشه استرس و اضطراب را برای اطرافیان به همراه دارد. نگرانی در مورد روند بهبودی، نگرانی در مورد تأمین به موقع نیازهای بیمار، توجه به زمان مصرف دارو و یادآوری آن، تعیین وقت برای حضور در کنار بیمار و مراقبت از وی و همه این ها موارد عمده ای هستند که با کمک پرستار بیمار می توانند به بهترین شکل ممکن حل شوند.

همراه بیمار باید بتواند در مدت زمان کوتاهی با بیمار ارتباط برقرار کند و او را درک کند. همچنین بیمار را از طریق برقراری ارتباط مناسب به اجرای توصیه های پزشک تشویق کند.
بیمار باید رضایت خود را ابراز کند زیرا اگر بیمار از این موضوع ناراضی باشد، روند مراقبت با مشکلات مختلفی از جمله لجبازی بیمار روبرو می شود.
پرستار بیمار که تجربه کاری در محیط بیمارستان را دارد با بهره گیری از تخصص و تجارب خود با رعایت کلیه اصول و قواعد تخصصی، به نیاز های بیمار و وضعیت سلامتی بیمار توجه کرده و در کنار رضایت و کمک به بیمار، آرامش خاطر را برای خانواده و اطرافیان بیمار به ارمغان می آورد.
خانواده ها به دلیل شلوغی و آلودگی محیط بیمارستانی به خصوص در شرایطی شیوع بیمارهایی همچون کرونا ترجیح می دهند شرایطی را فراهم کنند تا پروسه درمان بیمار در منزل شخصی خودش و در آرامش کامل انجام شود.
مرکز توانبخشی مهر مادری با مجوز رسمی از وزارت بهداشت این امکان را فراهم آورده تا با افتخار خدمت اعزام پرستار بیمار در منزل را به صورت حرفه ای به مشتریان خود ارائه دهد.

پرستار بیمار در منزل

خصوصیات پرستار سالمند در منزل
مرکز توانبخشی مهر مادری
پرستار سالمند در منزل

پرستار بیمار در منزل نسبت به پرستاران معمولی و عمومی یک یا چند پله بالاتر و متخصص تر است.
چراکه تمامی پرستاران در رشته مورد نظر تحصیل کرده اند و پس از فارغ التحصیلی و فراگیری آموزش های لازم وارد بیمارستان ها یا مراکز درمانی شده اند و در آنجا برای بالابردن تجربه خود به انجام کار های عملی در کنار سایر پرستاران پرداخته اند.
بنابراین پرستاران معمولی و عمومی در هر زمینه ای به اندازه محدودی تجربه و مهارت دارند اما پرستار بیمار در منزل در یک یا چند زمینه به صورت حرفه ای تر و تخصصی تر آماده خدمت رسانی است.

پرستار بیمار در منزل شخصی متخصص پرستاری و مراقبت از بیمار است که به دلایل مختلف و بنا به درخواست بیمار در منزل بیمار حضور می یابد و از او مراقبت می کند.
مراقبت از بیمار در خانه بسیار پیچیده است و نیاز به دانش تخصصی دارد. در صورت فراهم شدن شرایط و تجهیزات لازم در خانه با دستور پزشک، بسیاری از بیماران می توانند از بیمارستان مرخص شده و از آن ها در منزل مراقبت کنند.

پرستار بیمار به طور مداوم وضعیت سلامت بیمار را ارزیابی می کند و در صورت لزوم مداخلات مناسب را انجام می دهد.
پرستار بیمار طبق توصیه پزشک فعالیت های مراقبتی را در خانه انجام می دهد و موظف است هرگونه تغییر در وضعیت بیمار را به پزشک اطلاع دهد.
پرستار بیمار در منزل علاوه بر ارائه خدمات پرستاری به خانواده ها، با کاهش استرس مراقبت، به بهبود کیفیت زندگی نیز کمک می کند.

خصوصیات یک پرستار بیمار در خانه چیست؟

خصوصیات یک پرستار بیمار در خانه | مرکز توابنخشی مهر مادری
مرکز توانبخشی مهر مادری
خصوصیات یک پرستار سالمند حرفه ای در خانه

حال این پرسش مطرح می شود که خصوصیات یک پرستار بیمار در خانه خبره و آگاه چیست؟ در ادامه این مقاله سعی داریم به این پرسش پاسخ داده و به شرح موضوعاتی از قبیل مزایای استفاده از پرستار بیمار در خانه بپردازیم.

بیمار به خصوص کودکان و سالمندان در محیط بیمارستان احساس ناراحتی می کنند و احتمال بی قراری و افسرده شدن آنها بعد از مدتی وجود دارد.

واضح است که بیمار در منزل خود احساس راحتی و امنیت بیشتری دارد در نتیجه حضور و همراهی فردی متخصص و آگاه علاوه بر دریافت خدمات پرستاری موجب تسریع در روند بهبودی بیماری و آرامش خاطر بیمار خواهد شد. همچنین در ارتقا سطح کیفی زندگی خانواده بیمار از طریق کاهش استرس ناشی از مراقبت کمک شایانی می کند.

مراقبت و نگهداری از بیمار در منزل امری تخصصی و پیچیده است. پرستار بیمار در منزل، فردی متخصص در زمینه مراقبت های پزشکی و درمان بیماران است که علاوه بر گذراندن دوره های آموزشی و مورد نیاز، تجربه لازم را در بیمارستان و کنار سایر کادر درمان گذرانده و در حال حاضر به یک پرستار خصوصی بیمار تبدیل شده است.
انتخاب هوشمندانه پرستار خصوصی بسیار مهم است و لازمه آن آگاهی از خصوصیات و وظایف آن ها می باشد.
پرستار بیمار در خانه باید :

1-مهارت های ارتباطی موثر داشته باشد.
2-بتواند تجهیزات پزشکی را ارزیابی و تنظیم کند.
3-انعطاف پذیر باشید
4-تفکر انتقادی داشته باشید.
5-سرعت بالایی در تصمیم گیری داشته باشید.
6-اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.
7-اصول اولیه مراقبت از بیمار را بداند.

مزایای استفاده از پرستار بیمار در خانه چیست؟

مرکز توانبخشی مهر مادری
مزایای استفاده از پرستار سالمند در خانه

• روند بهبودی بیمار را تسریع می کند.
• احتمال عفونت های مختلف را کاهش می دهد.
• مقرون به صرفه تر از دریافت خدمات پرستاری بیمارستان است.
• در عین حال، حمایت خانوادگی بیشتری را برای بیمار به همراه دارد.
• به طور خاص و با دقت بالاتر برای یک نفر ارائه می شود.
• زمان حضور پرستار در خانه را می توان به تشخیص پزشک و نیاز بیمار تعیین کرد.
• از نظر فعالیت های روزمره از بیمار پشتیبانی می کند.
• مدیریت داروی بیمار را انجام می دهد.
• ارتباط موثر تری با بیمار برقرار می شود.
• سایر اعضای خانواده به طور همزمان درگیر مراقبت از بیمار نخواهند بود و می توانند فعالیت های معمول خود را انجام دهند.
• اعضای خانواده می توانند بهبودی بیمار خود را در خانه مشاهده کنند.
• مشکلات حمل و نقل به بیمارستان به حداقل می رسد.
• عدم حضور در بیمارستان بار منفی محیط بیمارستان را از دوش بیمار و خانواده می برد.
• بیمار در محیط آشنای خانه نسبت به بیمارستان راحت تر بوده و آرامش بیشتری خواهد داشت.

وظایف پرستار بیمار در خانه 

زمان بندی فعالیت های مراقب و پرستار
مرکز توابخشی مهر مادری
زمان بندی فعالیت های مراقب و پرستار

از جمله وظایف پرستار بیمار در خانه عبارتند از:

1-پرستاری از بیمار طبق دستورالعمل های پزشکی
2-توجه به اکسیژن رسانی و تهویه محیط بیمار
3-آموزش تمرینات تنفسی به بیمار
4-کمک به باز ماندن راه هوایی بیمار
5-بررسی و تنظیم مکش راه هوایی
6-مراقبت از لوله قفسه سینه، لوله تراشه، تراکئوستومی
7-نظارت بر نیازهای غذایی و رژیم غذایی بیمار
8-لوله گذاری معده، گاواژ، تغذیه وریدی و مراقبت های لازم
9-نیازهای دفع بیمار را کنترل کرده و کاتتریزاسیون مثانه، شستشوی مثانه، مراقبت از سوند و تخلیه و مراقبت از استومی را انجام دهد.

همچنین رسیدگی و نظارت بر نکات سلامت شخصی بیمار:

10-نظارت بر تحرک و حرکت بیمار (حرکت در رختخواب، بلند شدن از رختخواب، حرکت به سمت صندلی، تغییر وضعیت، استفاده از وسایل کمک حرکتی) و انجام حرکات فعال و غیرفعال
11-نظارت مداوم بر وضعیت بیمار به منظور حفظ تعادل الکترولیت، کنترل و ثبت دفع
12-مراقبت از پوست بیمار: خطر زخم های فشار را ارزیابی کرده و اقدامات پیشگیرانه را انجام می دهد.
13-از انواع زخم ها و بخیه ها مراقبت می کند.
14-سطح هوشیاری بیمار را کنترل و ثبت کنید و محرک های محیطی مناسب ایجاد می کند.
15-مراقبت از بیمار با کاهش سطح هوشیاری
16-مراقبت و توجه به سلامت روان بیماران
17-ایجاد شرایط مناسب برای رفع نیازهای دینی، معنوی و مذهبی بیمار
18-تزریق مایعات وریدی و تزریق خون و فرآورده های آن را انجام می دهد.
19-اجرای دستورالعمل های دارویی: تزریق (پوستی، زیر پوستی، داخل پوستی، وریدی، عضلانی و واکسیناسیون)، استنشاق، خوراکی، قطره، پماد، وصله و داروهای واژینال و مقعد
20-مراحل اولیه احیا قلبی ریوی را انجام می دهد.
21-مدیریت درد بیمار
22-اقدامات مناسب پرستاری را برای اطمینان از ایمنی و جلوگیری از حوادث احتمالی انجام می دهد.
23-مراقبت از بیمار در حال مرگ و خانواده اش
24-توجه به آرامش بخشیدن به محیط فیزیکی، کنترل دما، نور و سر و صدای محیط پیرامون بیمار و ایجاد شرایط استراحت برای بیماران

زمان های پرستاری از بیمار در منزل

زمان های پرستاری از بیمار در منزل | مهر مادری
مرکز توانبخشی مهر مادری
زمان های پرستاری از بیمار در منزل | مهر مادری

بسته به وضعیت سلامتی و نیازهای خاص بیمار، بیمار ممکن است به مراقبت 24 ساعته یا در ساعات خاصی از شبانه روز نیاز داشته باشد.
همچنین ممکن است بیمار به مراقبت و پرستاری مادام العمر یا موقت نیاز داشته باشد.

یک نکته بسیار مهم در مراقبت از بیمار، به ویژه هنگامی که بیمار نیاز دارد تا پرستار چندین روز در کنار بیمار باشد، آگاهی در هنگام خواب بیمار است. بیماران، به ویژه افراد مسن، به خصوص بعد از جراحی مستعد توهم هستند، یا ممکن است بخواهند نیمه شب از رختخواب خارج شوند، بنابراین زمان خواب مهمترین زمانی است که همواراه باید توجه بیشتری به بیمار شود. همچنین خانواده ها باید از عادت ها و نکاتی که باید با بیمار در نظر بگیرند مطلع شوند.
پرستار بیمار باید بیمار را در حفظ رازداری و محرمانه بودن اطلاعات پزشکی بیمار همراهی کند و فقط وضعیت بیمار را به افراد معتمد بیمار گزارش کند.

نکته دیگری که باید توسط پرستار بیمار در نظر گرفته شود توجه به رژیم غذایی بیمار است. بیمار باید زیر نظر پزشک، خصوصاً در شرایط بستری، غذا بخورد. همراه با نظارت بر تغذیه بیمار، پرستار بیمار می تواند دستورالعمل های پزشک را دنبال کرده و بیمار را به داشتن تغذیه مناسب ترغیب کند.
در بیمارستان، پرستاران وظیفه انجام دستورات پزشک را بر عهده دارند، اما پرستار بیمار می تواند به دلیل ارتباط با بیمار، روند را تسهیل کند و مانع مقاومت و مخالفت وی با دستورات پزشک شود. اجرای دستورالعمل هایی مانند تحرک بیمار، زمان حرکت بیمار و زمان مصرف دارو بر اساس اصول مراقبت با کمک بیمار انجام می شود.

کادر مجرب و متخصص مرکز توانبخشی مهر مادری همواره کلیه خدمات پرستاری از جمله مراقب سالمند، ،پرستار بیمار، مراقب کودک و … را دلسوزانه و نهایت وجدان کاری ارائه خواهند داد.

فهرست
Call Now Button