انواع مراکز توانبخشی | مهر مادری

مراکز توانبخشی

مراکز توانبخشی

در علم بهداشت، توانبخشی یا بازتوانی فرآیندی است که در آن به فرد توانخواه کمک می‌شود تا توانایی که از دست داده است را مانند یک واقعه یا بیماری یا آسیبی که منجر به محدودیت عملکرد فرد شده‌است را دوباره به دست آورد.

انواع گوناگونی از توانبخشی وجود دارد که هر کدام جهت کنترل بخشی از مشکلات طراحی شده‌اند که آن‌چه بین همه این ها مشترک است، هدف اولیه‌شان است از جمله کمک به افراد برای بهبودی پس از بیماری ‌و آسیب و سکته مغزی و عمل جراحی و دیگر مشکلات پزشکی می باشد که هدف بازیابی توانایی‌ عملکرد و استقلال از دست رفته بیمار تحت این عوامل می باشد.

  کار درمانی 

مراکز کاردرمانی

مراکز کاردرمانی

کار‌درمانی به معنی اصلاح مهارت‌های حرکت و بازیابی تعادل و همچنین کمک به بیمار در یادگیری توانایی عملکردی خود از طریق استفاده از ابزارها است. متخصصین این حوزه تمرین‌های کار درمانی را برای افرادی که جهت انجام کارهای روزانه خود، به کمک نیاز دارند، ارایه می‌دهند.هدف از کار درمانی کمک به بیمارانی است که تلاش می کنند تا به تنهایی اعمالی را جهت داشتن زندگی مستقل انجام دهند.

متخصصین با کمک ایجاد تغییر و اصلاح مواردی که مانع از انجام فعالیت های روزانه می شود، به بهتر شدن نوع زندگی بیمار کمک می‌کنند. این اصلاحات شامل تغییر در شیوه انجام کارها و گسترش مهارت‌های فردی در جهت انجام کاری خاص می باشد.

فیزیوتراپی

مراکز فیزیوتراپی

مراکز فیزیوتراپی

این نوع از توانبخشی در بهتر شدن معلولیت‌های حرکتی استفاده می شود.متخصصان جهت بازگرداندن تعادل و توانایی عملکردی و کاهش درد یا کمک تمرینات ورزشی مشخص با بیمار همکاری می‌کنند. فیزیوتراپی به طور کلی جهت کم شدن درد و بهبود حرکت و بازیابی توان بیمار پس از سکته مغزی و جراحی و همچنین به بهبود زنان پس از زایمان و بهتر شدن آسیب های ناشی از ورزش کمک می کند.

در فیزیوتراپی افراد از تجهیزاتی مانند واکر و عصا استفاده می کنند. در حقیقت در فیزیوتراپی با استفاده از عوامل فیزیکی و عوامل مکانیکی جهت بهبود و درمان و یا بازگرداندن عضوهای بدن کمک گرفته می شود.

گفتار درمانی

مراکز گفتاردرمانی

مراکز گفتاردرمانی

متخصص گفتار درمانی به درمان افرادی که در گفتارشان مشکل وجود دارند می‌پردازند. گفتار درمانی  به درمان مشکلات مربوط به زبان و صدا و روان صحبت کردن کمک می کند.

در مورد نوزادان، گفتار درمانی به درمان مشکلاتی مثل فلج مغزی و سندروم دان و..که باعث بروز مشکلاتی در بلع و برقراری ارتباط می‌شود، کمک کند. اساس برنامه گفتار درماني تكيه بر تمرين و تكرار تكنيك‌هاي درماني جهت تمرينات در منزل پايه‌ريزي شده است.

توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی اصطلاح گسترده ای جهت توصیف روش های درمانی است که برای درمان مشکلات شناختی ناشی از آسیب مغزی استفاده می شود. با توجه به طیف گسترده‌ای از مشکلات در افرادی که دچار آسیب مغزی شده‌اند، توانبخشی شناختی رویکرد خاصی برای درمان توصیه نمی کند.

توانبخشی شناختی یک روش درمانی جهت برطرف کردن مشکلات روحی و عاطفی بیمار می‌باشد. توانبخش شناختی دارای دو رویکرد درمان ترمیمی و جبرانی می‌باشد.

مراکز توانبخشی

مراکز روزانه آموزش و توانبخشی حرفه ای کم توانان ذهنی بالای 14 سال

این مراکز به کم توانان ذهنی بالای 14 سال آموزش‌های فنی و حرفه‌ای همراه با خدمات توانبخشی با بهره هوشی تربیت پذیر بالا و توانایی پذیرش آموزش خدمات ارايه می‌کنند.

هدف از آموزش ،ارتقا دادن قابلیت های این گروه از کم توانان ذهنی در رساندن آنان به بیشترین توانایی برای زندگی مستقل در جامعه و کسب معاش می باشد.

 مراکز توانبخشی حرفه‌ای

این مراکز جهت افزایش توانایی‌ها و ایجاد مهارت حرفه‌ای افراد کم توان ذهنی می باشد که حمایتی جهت دستیابی به زندگی مستقل می باشد.

مراکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی معلولان ذهنی بالا و زیر 14 سال

این مراکز کم توانان ذهنی بالا و زیر 14 سال واجد شرایط را نگهداری می کنند و خدمات توانبخشی و مراقبت‌های اولیه لازم جهت پزشکی و پرستاری به صورت شبانه روزی ارايه می‌شود.

ارايه خدمات توانبخشی در منزل به کم توانان ذهنی

این فعالیت به ارايه خدمات توانبخشی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی و گفتاردرمانی و … در محل زندگی کم توان اطلاق مي‌شود که هدف آن در دسترس بودن انواع خدمات توانبخشی برای معلولان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button