چه عواملی بر رشد قدی کودک موثرند؟

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. وبلاگ
 4. chevron_right
 5. چه عواملی بر رشد قدی کودک موثرند؟

یکی از دغدغه‌ های اصلی والدین، افزایش قد کودکان و چگونگی رشد آن‌ ها است. به همین دلیل شناخت عوامل موثر بر افزایش رشد قدی کودک و همچنین مواد مفیدی که نیازهای بدن برای ترشح غدد رشد را تامین می‌کند، بسیار مهم است.
به طور کلی عوامل مختلفی مانند تغذیه، نژاد، عوامل جسمی و … ممکن است بر روی رشد کودکان تاثیرگذار باشد. اختلال در هرکدام از این عوامل می‌تواند باعث کوتاهی قد و نقص رشد کودک شود.

علاوه بر این‌ها، عوامل محیطی مانند استراحت و خواب کافی، وضعیت اقتصادی، آب و هوا و … نیز روی رشد قد کودکان موثر است. در نتیجه کودکان باید بتوانند در سن رشد زندگی سالمی داشته باشند. این مقاله به بررسی عواملی می‌پردازد که رشد کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

عوامل موثر بر رشد قد کودکان

عوامل زیادی بر رشد قدی کودک موثرند که نیاز است والدین و مراقب کودک به آن آگاه باشند. در زیر به بررسی چند نمونه از آنها می پردازیم :

تغذیه

داشتن تغذیه مناسب روی سلامت و رشد قدی کودک تاثیر مستقیمی دارد. در صورتی که کودک رژیم غذایی باکیفیتی داشته باشد، باعث بلند تر شدن قد او خواهد شد و بر نقش ژنتیک روی قد کودک غلبه می‌کند. همچنین کودکان بدون تغذیه مناسب ممکن است به اندازه کودکانی که دارای تغذیه مناسب هستند، قد بلندی نداشته باشند.

به طور کلی کودکان در سن رشد باید از مواد مغذی مفیدی بهره ببرند. مراقبت و برنامه‌ریزی از تغذیه کودک باید از همان ابتدای دوران بارداری و زمان جنینی آغاز شود. اگر یک خانم باردار از لحاظ مصرف ریزمغذی‌ ها و مواد غذایی مناسب دچار سوء تغذیه باشد، می‌تواند ناخواسته بر طول قد فرزندش نیز اثر منفی داشته باشد. بنابراین اگر کودک در هر زمانی دچار سوء تغذیه شود، رشد قد او نیز به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

رشد قد کودک

ژنتیک

عامل ژنتیک تاثیر بسزایی در چگونگی رشد قد کودک داشته و مهم ‌ترین عامل تعیین‌کننده قد کودک است. به طور کلی قد کودک توسط چندین ژن و عوامل محیطی کنترل می‌ شود.
والدین نمی ‌توانند بیشتر عواملی که در قد کودکانشان تاثیر دارند را کنترل کنند؛ زیرا ترکیب ژنتیک عامل اصلی تعیین ‌کننده قد کودکان بوده و قابل تغییر نخواهد بود. فرزند شما خصوصیات بدنی شما را از طریق ژن به ارث می ‌برد. اگر کودک شما ژن غالب مربوط به قد را حمل می‌کند، ممکن است به همان قد شما برسد.

هورمون‌ ها

بدن هورمون ‌هایی تولید می ‌کند که به صفحات رشد دستور می ‌دهد تا استخوان جدید بسازند. این هورمون‌ ها در غده هیپوفیز ساخته می ‌شوند و از مهم‌ ترین هورمون ‌های رشد هستند.
برخی از شرایط جسمانی و سلامتی می ‌توانند میزان هورمون‌ های رشد بدن را محدود کنند و این موضوع بر رشد قد نیز تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال کودکان دارای یک بیماری نادر ژنتیکی به نام کمبود مادرزادی هورمون رشد، با سرعت بسیار کمتری نسبت به سایر کودکان رشد می‌ کنند.

وضعیت ذهنی و جسمی

بعضی از اختلالات و مسائل مربوط به سلامتی وجود دارد که می ‌تواند بر رشد استخوان و قد کودک تاثیر بگذارد. به عنوان مثال بیماری ‌هایی مانند آرتریت، سلیاک و … وجود دارند که باعث می ‌شود قد کودک رشدی نداشته و کوتاه بماند.
همچنین کودکانی که برای مدت زمان طولانی دارو هایی خاص مانند کورتیکواستروئید مصرف می ‌کنند، ممکن است افزایش قد نداشته باشند. رشد ذهنی و شناختی کودک شامل رشد مغز، فرآیند های عصبی، توانایی هایی فکری و توانایی های یادگیری نیز می‌ تواند در رشد قد کودک تاثیرگذار باشد.

عومل رشد کودکان

خواب کافی و استراحت

داشتن خواب به اندازه کافی می‌ تواند باعث رشد و نمو در کودکان شود. در هنگام خواب عمیق، بدن هورمون‌ های مورد نیاز برای رشد را ترشح می‌کند. بنابراین خواب کافی ممکن است امکان رشد مطلوب را فراهم کند. کودکانی که ساعت خواب کمتری داشته و بیشتر طول شبانه ‌روز را بیدار هستند، نسبت به سایر کودکان، دارای قدی کوتاه‌ تر و رشد ضعیف ‌تری هستند.

ورزش و فعالیت بدنی

ورزش منظم و فعالیت بدنی برای رشد قد کودکان بسیار مهم است. رشد مداوم کودکان به دلیل تغییر در صفحات رشد و استخوان پاهای آن‌ها است. ورزش به کودکان کمک می ‌کند تا با سوزاندن انرژی، اشتهای بهتری داشته باشند و در نتیجه با مصرف مواد غذایی بیشتر به رشد قدی مناسب برسند.
فعالیت بدنی و ورزش باعث کاهش توده چربی بدن و افزایش استخوان و عضله می‌شود. فعالیت بدنی در هر نوع ورزش و به هر شکل می ‌تواند به بهبود رشد جسمانی کودک کمک کند.

راه‌ های کمک به افزایش قد کودکان

امروزه بسیاری از پدر و مادرها به دنبال یافتن راه‌ های سالم برای اطمینان از افزایش قد کودکان خود هستند. روش‌ های بسیاری وجود دارد که والدین می‌ توانند با استفاده از آن ‌ها بر افزایش قد کودک خود تاثیر بگذارند.
برخی از راه‌هایی که بر قد کودک شما تاثیر می‌گذارند عبارتند از :

 • کودکان در سن رشد باید از تغذیه کاملا مناسبی برخوردار شوند. یک رژیم غذایی متعادل برای رشد قد کودک باید شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و ویتامین‌ها به نسبت صحیح باشد.
  همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کودک بیشتر اوقات از غذای فرآوری شده و مضر دور نگه داشته شود. یک رژیم غذایی متعادل نه تنها مواد مغذی مناسب برای افزایش قد کودک را فراهم می‌کند، بلکه باعث تقویت قوای بدنی او نیز خواهد شد.
 • ورزش و حرکات کششی در کودکان 7 تا 9 سال می‌تواند تاثیر زیادی در قد کودک شما داشته باشد. ورزش‌هایی مانند شنا و والیبال، تمام عضلات بدن کودک را تحت تاثیر قرار داده و در مدت زمان طولانی می‌تواند باعث تقویت ستون فقرات و ایجاد پایه‌ای برای یک بدن بلند قد و سالم شود.قد کودک
 • اهمیت خواب بر روی سلامت و رشد قد کودک بسیار زیاد بوده و کودک باید بتواند در طول شبانه‌روز به میزان 8 ساعت بخوابد. این به دلیل آن است که هورمون رشد در کودکان، فقط در هنگام خواب ترشح می‌شود؛ این هورمون نقش مستقیمی در بلندتر شدن قد کودک دارد.
 • نور خورشید منبع خوبی از ویتامین D است. این ویتامین به رشد عضلات و استخوان‌ها و در نتیجه افزایش قد کودک کمک بسیاری می‌کند. بنابراین بهتر است زمان بازی کودک را به بیرون از خانه و به فضای آزاد منتقل کنید. همچنین می‌توانید از مواد غذایی حاوی ویتامین D مانند ماهی، زرده تخم‌مرغ و … در رژیم غذایی کودک نیز استفاده نمایید.
 • این روزها مکمل‌های غذایی مختلفی برای افزایش قد کودکان تولید شده است که در صورت نیاز کودک، والدین می‌توانند تحت نظر پزشک اقدام به تهیه این مکمل‌ها برای کودک خود نمایند.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  مراقب کودک اعزامی شما از لحاظ جوان بودت و شرایط سنی در چه وضعیتی هستند؟
  آیا به زبان انگلیسی تسلط دارند؟
  ممنون

  پاسخ
  • خدمات مراقب کودک مهر مادری به بهترین نحو و با بهترین کیفیت انجام می شود.
   در صورت درخواست شما عزیزان مراقب کودک مسلط به زبان انگلیسی نیز در تیم حرفه ای مهر مادری اماده ارائه خدمت به کودک دلبند شماست.
   جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.
   https://mehre-madari.com/contact

   پاسخ
 • پگاه حسنی
  خرداد 24, 1400 3:45 ب.ظ

  کودک به خاطر حضور در جمع دوستان بهتر است در مهد کودک باشد یا بهتر است مراقب کودک استخدام شود؟

  پاسخ
  • همراه گرامی مهر مادری
   همان طور که در سایت هم توضیح دادیم
   https://mehre-madari.com/nanny/
   بستگی به شرایط شما و کودک دارد. کودک در خانه احساس آرامش و امنیت بیشتری دارد اما در صورت عدم مشکل نگهداری کودک بهتر است ساعاتی از روز را در مهد و کنار گروه هم سالان خود باشد. مراقب کودک بیشتر برای زمانی است که والدین شاغل بوده و شرایط نگهداری از کودک را ندارند.
   جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.
   https://mehre-madari.com/contact

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button